Szeged;Balog József;József Attila;Tricikli Fesztivál;Petró Annamari;Turi Tímea;Horger Antal;

2022-06-19 17:10:00

Tricikli Fesztivál, avagy Irodalom három keréken

Hétvégén Tricikli Fesztivált rendeztek Szegeden. A laza, családias hangulatú esemény se több, se kevesebb nem akart lenni egy helyi örömünnepnél.

A kerékpár a szegedi lét legemblematikusabb eszköze. A helyiek biciklitempóban gondolkodnak, a város könnyedén körbekerekezhető, sík terepe legendásan jó kerékalávaló. A „Magyar Amszterdamban” megesik, hogy egy városlakó élete során sosem gyalogol azon az útszakaszon, melyen kerékpárral naponta áthalad.

A háromnapos Tricikli Fesztivál alcíme: Irodalom három keréken. – A fesztivál neve onnan ered, hogy három szegedi civil szervezet kollaborációjából jött létre – mondta el lapunknak Petró Annamari, a MASZK Egyesület munkatársa, a fesztivál egyik szervezője. A résztvevő három szervezet a Grand Café, a Jazz Kocsma és a Megálló Közösségi Ház. – A három hely évek óta gyakorlatilag mindenben együttműködik, kulturális programokat szervez. Úgy éreztük, kevés irodalmi eseményünk van, így jött az ötlet, hogy csináljunk hárman egy irodalmi fesztivált. A fesztivál egyik célja, hogy „kicseréljük” egymás közönségét, hogy a különböző generációk megismerjék, mennyire gazdag a lokális kultúra. A bicikli pedig Szeged kapcsán nem volt kérdés, a város fontosnak tartja a kerékpáros fejlesztéseket, és a helyiek számára meghatározó közlekedési eszköz a bicikli, a fenntarthatóságról és az egészségről nem is beszélve. – A hármas szám kiemelt fontosságú a szegedi minifesztiválon. A tavalyi, egynapos ünnep után az erdélyi Sepsiszentgyörgy megkereste a szegedi szervezőket, hogy csatlakozhatnak-e az elképzeléshez, de hogy a tri-előtag ne sérüljön, a szegediek azonnal beszervezték a vajdasági Magyarkanizsát is. A három eseményt három különböző időpontban rendezik, mindenhol lokális, egyéni hangvételű a Tricikli Fesztivál.

Az esemény kabalája, egy gyerekméretű tricikli, minden fesztiválponton kitüntetett helyet kapott: pénteken a Grand Café színpadán állt, másnap este már a Jazz Kocsmában kapott helyet, napközben javarészt a Megálló Közösségi Ház kerítésének támasztva pihent. De eljutott a háromkerekű a Kövér Béla Bábszínházba, ahova Dániel András érkezett a gyerekirodalom képviselőjeként, majd a Somogyi-könyvtárba, ahol Kemény István Állástalan táncos című könyvét mutatták be, egyik este pedig Závada Pál mellett állították ki a Grand Caféban. A szerző nemrég megjelent művében, az Apfelbaum című verses regényben nem szerepel bicikli, ezért direkt kerekesszékes részletet olvasott fel, ezt nagybőgő- és hegedűjáték kísérte. A könyvről korábban beszámolt a Népszava, a mű egyik fontos helyszíne Nagyvárad, Závada Pál az egyórás könyvbemutatón elmesélte, hogy a várost ő is biciklivel járta mindig. A fesztiválon szereplő összes irodalmár biciklis szöveget olvasott fel és mesélt kerékpáros élményeiről, így Bencsik Orsolya, Hász Róbert és Szilasi László is, azonban az egész kerékpározás nem került elvontabb kontextusba, ami jól jellemzi a fesztivál ad-hoc jellegét. Az első napot az Éjszakai mise című program zárta. A fesztiválhoz kötődő szerzőket arra kérték, hogy hozzanak olyan kéziratokat, melyeket árverésre bocsájtanának. Többek között Krusovszky Dénes, Orcsik Roland és Turi Tímea kéziratai is kalapács alá kerültek. A licitálással a fesztivált lehetett támogatni.

Szombaton József Attila biciklis emléktúrát tartott Turi Tímea költő és Balog József, a szegedi MASZK Egyesület elnöke, a THEALTER Fesztivál főszervezője. Személyes emlékek és József Attila-történetek mentén bicajoztunk a belváros szívébe, az egyetemig. Minden szegedi ismeri Balog Józsefet, aki lokálpatriótaként mondhatni az összes helyi kulturális megmozdulásban részt vesz. A József Attila sugárút egyik épülete mellett például azért álltunk meg, mert Balog József első lakhelye ott volt, de ellátogattunk a költő barátjának, Juhász Gyulának lakhelyéhez is, később a József Attila-szoborhoz. Turi Tímea Horger Antal és a költő konfliktusáról beszélt, némiképp az egyetemi tanár védelmében, akinek mindennapjait a Tiszta szívvel olvasásakor bohózatba illő magánéleti dráma keserítette meg, talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy elhamarkodott döntést hozott, amikor eltanácsolta a költőt. Az emléktúra az egyetemi könyvtár parkjában végződött a fűben ülve, nagyjából minden eltért a megszokottól, de így volt egész: senkit nem zavart, hogy az egyik leghíresebb költő életének epizódjaiból hirtelen váltással annak kultúrpolitikai felhasználására, majd a szegedi egyetemi évekre, végül egy versrészletre térünk át. – Mindig elfelejtjük, hogy ezek az emberek, ezek a művészek mind egy légtérben, egy közösségben éltek, mint most mi – jegyezte meg egy állomásnál Balog József.

A Tricikli Fesztivál legnagyobb értéke kötetlensége és felszabadító komolytalansága. Közösségi jellege miatt skrupulusmentes és szabálytalan, valójában a lakóhely ünnepléséről szól, egyszerűen önmagáért a találkozásért, épp ezért igazán elkélne belőle több is.