Ukrajna;menekültek;Egyesült Királyság;

- Több ezer ukrán menekültet fenyeget hajléktalanság a briteknél

Az Egyesült Királyságban bürokratikus akadályokba ütközik az ukránok iránti szolidaritás érvényre jutása.

Napról-napra riasztóbb híreket hallani azokról az Ukrajnából érkezett menekültekről, akik az úgynevezett "Homes for Ukraine" (Otthonokat Ukrajnának) brit kormányzati program segítségével kerültek a szigetországba. Ahogy erről a napokban a The Guardian napilap is beszámolt, "egyelőre ugyan csak a menekültek kis száma érintett, de a következő hónapokban, ahogy ez a hat hónapra tervezett, szponzorált elhelyezés rendszere lejár, több ezrükre sújthatnak le a bürokratikus akadályok".

Az ingatlanügynökségek és egyéni bérbeadók a február 24-én megkezdődött orosz invázió miatt egzisztenciájukat feladni kényszerült, lakást kereső ukránoktól komoly garanciákat kérnek fizetőképességük felől. Még a jól eleresztetteknek is nehézséget jelent a papírmunka,

hiszen hogy tudnának bemutatni több évre visszamenőlegesen brit adóbefizetést, illetve fix jövedelmet bizonyító igazolást?

Az Egyesült Királyságba mindeddig 65 700 ukránt menekítettek ki. Június eleji adatok szerint Angliában és Walesben máris 660 család regisztráltatta magát hajléktalanként. Ez azt jelenti, hogy a szigetországon eluralkodó megélhetési válsággal párosulva a már így is túlterhelt jóléti rendszerre helyeznek további nyomást. A helyi önkormányzat felelőssége, hogy ingyenes elhelyezést biztosítsanak számukra. A fedél nélkül maradt menekült famíliák majdnem háromnegyedének kiskorú gyermekei vannak. Az ún. Family Visa Scheme keretében befogadott ukránok közül sokan tapasztalják, hogy azok a rokonok, akikre számítottak, egy idő után nem tudják már vállalni a róluk való gondoskodást. Különösen nem olyan körülmények között, hogy egy szabály szerint

a menekülteket befogadó otthonokat át kell minősíteni ún. többszörös foglaltságú ingatlanokká, ami az adminisztráción kívül kezdetben 1400, majd évi 1000 font (nagyjából 465 ezer Ft) kipengetésével jár.

Harrow East konzervatív parlamenti képviselője, Bob Blackman a PoliticsHome honlapon megjelent cikkében egy olyan ingyenes szolgáltatás mellett kardoskodik, mely ukránul és angolul egyaránt nyújtana átfogó információkat és segítséget. További probléma, hogy egyes önkormányzatok nem folyósítják időben a vendéglátó családoknak járó havi 350 fontos ún. "köszönőpénzt", ami valójában csekély összeg ahhoz képest, milyen erőfeszítést követel a menekültek ellátásán kívül iskolai, egészségügyi, munkavállalási, stb. hátterük megteremtése.

A brit társadalom egyébként bőkezűen támogatja az ukránokat: csak a Disasters Emergency Committee jótékonysági szervezet meghirdetett adomány-gyűjtésére 

több mint 350 millió font (kb. 163 milliárd forint) gyűlt össze eddig.

Vajúdnak a hegyek, de még az se biztos, hogy legalább egy kisegeret sikerül megszülni. Ez a hét jó időre az utolsó esély.