fesztivál;jegyárak;koronavírus;

- Egyre többe kerül fesztiválozni, van, ahol öt év alatt több mint duplájára emelkedtek a jegyárak

Jócskán érezteti hatását a koronavírus.

Idén nem csak abszolút értékben lett nagyon drága bejutni egy-egy nevesebb fesztiválra, de az elmúlt évekkel összevetve is masszív áremelkedés tapasztalható, természetesen nem függetlenül attól, hogy a koronavírus miatt elmaradt fesztiválszezonok bizonyára nehéz helyzetbe hozták a szervezőket. A normál árú bérletek többsége 34–45 ezer forint között van, a legdrágább magyarországi fesztiválon - a Szigeten - pedig ugyanez ennek többszöröse - számolt be róla a Telex.

Az augusztusban tartandó Szigetre 130 ezer forint a belépő, azaz majdnem egy havi nettó minimálbér összegét kell rá szánni, és akkor még nem fogyasztottunk semmit. Ha valaki VIP-élményeket is szeretne, „a NER-elit társaságával, különvécével, kifutófélben lévő celebekkel és gyorsabb bejutással járó VIP Upgrade további 72 ezer forinttal tolja 202 ezer forintra a bérlet árát” - írja a lap. 2017-ben a normál árú Sziget-bérlet 89 900 forint volt, vagyis az elmúlt öt évben körülbelül 45 százalékos áremelkedés volt tapasztalható.

Bár a Sziget a legdrágább, de messze nem a leggyorsabb ütemben dráguló fesztivál és az általánosságban véve drágább fesztiválok esetén összességében is megfigyelhető, hogy csekélyebb mértékű az áremelkedés. A Balaton Soundra például csak tíz százalékkal került többe az early bird bérlet, mint 2017-ben és a normál árú bérlet ára is csak 24 százalékkal emelkedett meg ez idő óta.

Az öt évvel ezelőttihez képest legnagyobb mértékben a napijegyeket tekintve a szegedi SZIN drágult, itt egy normál árú napijegy mintegy 138 százalékkal kerül többe, mint 2017-ben. A bérleteket tekintve a nagykovácsi Kolorádó Fesztivál lőtt ki leginkább, itt az öt évvel ezelőttihez képest már 183 százalékkal kell többet fizetnie az érdeklődőknek egy normál bérletért. A drágulás mindkét említett példában az early bird jegyek esetén is brutális. Persze ezen áremelkedésekben az is szerepet játszik, hogy öt éve a SZIN és a Kolorádó még nagyon olcsónak számított, utóbbi például 2017-ben mindössze  9000 forintért adta az elővételes és 12 000 forintért a normál árú bérletet, s ez az összeg emelkedett mostanra a normál bérlet esetében 33 990 forintra. A SZIN esetében a 2017. évi, 8000 forintos normál árú napijegy ára emelkedett idén 19 000 forintra, ami viszont már megközelíti a Volt 19 900 forintos vonatkozó tarifáját.

Rajtuk kívül persze másutt is jelentős drágulás észlelhető, a debreceni Campus Fesztiválra például egy Early bird bérlet ára 92 százalékkal haladja meg az öt évvel ezelőttit, a Bánkitóra pedig dupla annyiba kerül az Early bird napijegy, mint 2017-ben. Az egyébként is drágább fesztiválok közül a Volt Early bird bérletének ára ugrott meg legnagyobb mértékben az öt évvel ezelőttihez képest, 54 százalékkal.

Tízezer forint alatt napijegyet már csak a Művészetek Völgyére (7000 forint) és a Fishing on Orfűre (9990 forint) lehet venni. A normál árú bérletek közül paradox módon még mindig a Kolorádó a legolcsóbb (33 900 forint), igaz, mostanra megközelíti a Fishinget (33 990 forint), a Bánkitót (34 500 forint) és a Campust is (35 990 forint).

Bartóktól Dohnányin át az Amadinda együttesig: több mint harminc zeneszerző, előadó, tudós, intézmény anyagát őrzi a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum.