riport;nyár;aszály;2022;Eperjes;

2022-07-01 09:00:00

Eperjesen azt hitték, 2021-nél nem lehet rosszabb, de most már a növények sem nőnek

Az ország mezőgazdasági területének már csaknem öt százalékáról jelentettek aszálykárt. Nagy a szárazság a Csongrád-Csanád megyei Eperjesen is. Helyszíni riportunk.

– Ebből a búzából ilyenkor már nem lenne szabad kilátszódni az őznek. Nézze meg, mag csak a kalász alsó részén van, a fölső ocsú – morzsolgatja a tenyerében árválkodó néhány szemet az Agro-Gárda Zrt. elnöke, Ribárszki István.

A Csongrád-Csanád megyei Eperjesen ezer hektáron termelő cég földjein többek között búzát, árpát, napraforgót, kukoricát vetettek. A falun túl eső földön nem hogy az őz, talán a nyúl sem tud idén biztonságosan elrejtőzni: a növények nem nőnek, eső után áhítoznak. A kukorica derékig sem ér, mutatja az autóból, a levele – így mondják – furulyázik, azaz szinte hengerré sodródik, hogy óvja önmagát a párologtatástól.

Eperjes hazánknak éppen azon a táján helyezkedik el, amelyet legjobban sújt a forróság és a csapadékhiány. Az eső eloszlása kaotikus, míg a dunántúli gazdatársai a napokban 78 milliméterrel büszkélkedtek, Eperjes 1 millimétert kapott, mondja Ribárszki István. Pontos feljegyzései vannak: január 1-től 78 milliméter csapadékot mért, ennek közel háromszorosa hiányzik a talajból. Azt hitték, az előző esztendőknél rosszabb már nem történhet, de csalódniuk kellett. Két éve a belvíz szinte ellehetetlenítette a területeiken a gazdálkodást. Tavaly elmaradt az őszi és a téli csapadék, néhány területükön olyan kötött volt a talaj, hogy elgörbült az eke. Saját termést még nem vágtak idén, így becsülni is nehéz, mekkora lesz a terméskiesés, de úgy véli, mindent figyelembe véve és átlagot számítva

A sovány termést jól mutatja, hogy a kombájn, ahol dolgozik, szinte szaladva megy, szalma is alig marad a gép mögött, ezen a nyáron nem biztos, hogy érdemes bálázni, látjuk egy másik területen.

 Annyi a szerencséjük, hogy néhány parcellán megvan a lehetőségük az öntözésre, a szórófejek szinte éjjel-nappal mennek. Arra kérdésre egyelőre nem tud válaszolni, hogy mennyivel fognak növekedni a költségeik. Példaként a villamos-energia árát hozta fel. Ennek a tavalyi kilowattonkénti ára 20 forintról 80-ra nőtt, de már annak is örülnének, ha a következő szerződést 120 forintos árral sikerül megkötni.