;

adó;elemzés;kisvállalkozás;Opten Kft.;építőipari cégek;

Majdnem felével esett a (egyéni) vállalkozói kedv egyik hónapról a másikra

- Sokan félnek a kata szigorításától

Miközben az építőipar termelése a legutolsó elérhető adatok alapján immár két egymást követő hónapban csökken, az építőipari társas vállalkozások száma töretlenül növekszik. 

A KSH adatai szerint áprilisban tavalyhoz képest ugyan még magasabb volt az ágazat teljesítménye, ám havi alapon 5 százalék feletti visszaesés látszott. Ha a mélyrepülés folytatódik, könnyen éves szinten is recessziós adatok jelenthetnek meg a szektorban – írta elemzésében az Opten.

A céginformációs szolgáltató adatai alapján ugyanakkor májusban 535 társas vállalkozás alakult az ágazatban, ami 15 százalékkal alacsonyabb a 2021-es havi átlagnál, de 10 százalékkal magasabb a koronavírus előtti évekre jellemzőnél. Vagyis a tavalyi, rekordmagas cégalapítási értékeket már nem ismétli meg az ágazat, de még mindig erőteljes a cégalapítási kedv. Az építőiparban egyébként nem csak önmagához képest magas a cégalapítási arány, hanem a többi ágazathoz képest is.

Cégtörlésből viszont csak 324-et tettek közzé a hónap során, ami nagyjából megfelel a korábbi értékeknek. Azaz sem a koronavírus, sem az utána lévő időszak nem hozott nagyobb cégtörlési hullámot. Ez azt is jelenti, hogy az építőiparban töretlenül növekszik a társas vállalkozások száma. Ezzel az ágazat rendhagyónak számít, mivel a legtöbb szektorban már csökkent a társas vállalkozások száma az idén. Az persze nem feltétlen szerencsés, hogy minden körülmény között nő az építőipari szereplők száma, mert ez az ágazat elaprózottságára, fertőzöttségére is utalhat – jegyzi meg az elemzés. A megszüntetésre irányuló eljárások közül a felszámolási eljárásban a legtöbb a hátrahagyott tartozás, és a magas felszámolási arány legrosszabb esetben kiválthat újabb lánctartozási hullámot is. Májusban 96 építőipari vállalkozás ellen indult felszámolás, ami 40 százalékkal magasabb a koronavírus előtt regisztrált havi értékeknél.

Az egyéni vállalkozók száma még a társas vállalkozásokénál is drasztikusabban növekedett az ágazatban: az év első hónapjaiban havonta 1200-1500 új egyéni vállalkozást jegyeztek be, még májusban is 1000 felett volt az új egyéni vállalkozók száma. Május második felétől azonban a KATA-szabályok szigorítása van napirenden, és ez nyomot hagy az egyéni vállalkozói adatokon is.

Június első felében már csak 662 egyéni vállalkozó kezdte meg működését az építőiparban, ami 40 százalékkal alacsonyabb az április és május első felében regisztrált értékeknél, és még ennél is jobban elmarad a korábbi adatoktól. 

Az arány sejteti, hány egyéni vállalkozó gondolja úgy, hogy érinteni fogják a szigorítások. Ez - kivetítve a 77 ezres építőipari egyéni vállalkozói bázisra - azt is jelentheti, hogy csak az ágazatban mintegy 30 ezer embert érinthet közvetlenül egy esetleges szigorítás.

Fizetésekre például több mint négymilliárd forint ment el.