Az immáron háromszoros világbajnok Milák Kristóf – aki 23 perc késéssel érkezett meg – elmondta, benne is voltak kételyek a tavaly őszi edzőváltása miatt, de az eredmények azt mutatják, az elmúlt hónapok munkája jól sikerült.
"Minden idők legjobb vébéje"
Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) igazgatóságának tagja kiemelte, hogy az eseménynek a sportolókkal együtt több mint tízezer látogatója volt, mindez 77 ezer vendégéjszakát jelentett, amely a koronavírus-járvány után különösen jót tett a hazai turizmusnak.
Hozzátette, a 2017-es vb-re két év alatt minden szükséges létesítmény elkészült, így most semmit nem kellett felépítenünk ahhoz, hogy házigazdái lehessünk a rendezvénynek. „Budapestnél pedig csak Budapest jobb, ezt bizonyítja, hogy a FINA elnöke a 2019-es kvangdzsui vb után nem mondta azt, hogy az volt minden idők legjobb vb-je, nálunk viszont 2017-ben és most is kijelentette ezt” – tette hozzá.
A nyílt vízi úszóválogatott tagjaként ezüstérmet szerző Rohács Réka arról beszélt, sikerült megfelelnie az elvárásainak, a jövőben pedig még ennél is komolyabb céljai vannak. Csapattársa, Olasz Anna kifejtette, voltak hullámvölgyek a pályafutásában, most azonban ez a vb sokkal jobban sikerült neki, mint ahogy remélte. „Nem úgy mentek az edzések, nem tudtam mire számítsak” – jelentette ki a 28 éves úszó, aki a 10 km-en elért hatodik helyét is pozitív eredményként értékelte.
Betlehem Dávid kijelentette, szeretne a nyílt vízi úszósport akkora formátumú versenyzőjévé válni, mint az olimpiai ezüstérmes Rasovszky Kristóf. Szerinte a rengeteg edzés mellett további versenytapasztalatra lesz szüksége, hogy a megfelelő szituációkban jobb döntést hozzon.
Rasovszky – aki címvédőként öt kilométeren kilencedik lett, 10 km-en pedig nem ért célba – arról beszélt, vegyesek az érzései, hiszen a váltó ezüstérme fényesebb, mint remélték, ugyanakkor 5 és 10 km-en nem úgy sikerült, hogy mindenki várta.
A 25 km-en bronzérmet szerző Gálicz Péter elmondta, meglepetésként érte, hogy bronzérmes lett. „Arra számítottam, hogy leúszom a 25 km-et és a barátnőmhöz megyek és nem itt ülök” – mondta nevetve. Hozzátette, ez az eredmény teherrel fog járni, az elvárások magasabbak lesznek minden irányból.
A női vízilabda válogatottat Keszthelyi-Nagy Rita és Gurisatti Gréta képviselte, ők felidézték, hogy az évek során az edzőtáborok igazán összekovácsolták őket, ezen a felfelé ívelő pályán szeretnének tovább haladni, a legfőbb céljuk pedig, hogy két év múlva Párizsban aranyérmet szerezzenek.
Bíró Attila szövetségi kapitány zárta a megszólalók sorát, aki elmondta, a döntőbejutással megvolt a tejszínhab, azonban nem sikerült a koktélcseresznyét rátenni a tetejére. „Emlékezetes két hetünk volt. Le a kalappal a csapat előtt. Sokszor elmondtam, 2017-18 óta építjük a csapatot, azóta gyakorlatilag minden világversenyről éremmel térünk haza. Tokió óta csak Párizsra készülünk, bízom benne, hogy ez csak az út közepe, Párizsban szeretnék feltenni a koktélcseresznyét a tornára” – tekintett előre.
Nem ment minden zökkenőmentesen
Szántó Dávid, az esemény szervezőbizottságának operatív vezetője elárult néhány kulisszatitkot azzal kapcsolatban, hogy noha a külvilág nem érzékelte, volt néhány váratlan megoldásra váró feladatuk a kéthetes esemény során. A 200 méteres női hátúszás eredményhirdetése nem ment zökkenőmentesen, a győztes Kaylee McKeownt „kihalaszták” a vízből, felöltöztették, ám kiderült, hogy az ausztrál kiválóságnak nincsen cipője, végül az egyik szervező adta kölcsön az övét az éremátadás idejére.
A thaiföldi női vízilabda válogatott az egyik csomagszállító céggel küldette Magyarországra a sportolók dresszeit, de nem tudták átvenni, a ruhák Budapesten ragadtak. Az utolsó pillanatban sikerült vidékre lejuttatni a fürdőruhákat. A harmadik eset, amit felelevenített: a FINA vezetői az utolsó pillanatokban vették észre, hogy az izotóniás ital konkurencia az ő kínai vizüknek, ezért a cateringért felelős csapat két héten keresztül több mint hatvanezer palackról szedte le egyesével a címkéket.