Kritikus napnak bizonyulhat a jövő szerda a megint bírálatokba kereszttüzébe került Boris Johnson brit miniszterelnök pályafutása szempontjából. A hétvégén megsokasodtak a kérdések a tory pártban, a médiában és az egyszerű emberek között is arról, vajon mennyit tudott Johnson ténylegesen a súlyos szexuális zaklatási ügybe keveredett frakcióvezető-helyettes, Chris Pincher korábbi balhéiről, alkoholizálásáról és homoszexuális kihágásairól, mely utóbbiak miatt ugyanezen szerepből egyszer már Theresa May kormányzása idején is kiszorult. A konzervatív Daily Telegraph három miniszterhez közeli forrásokra hivatkozva jelentette, hogy a kormány több tagja is fel van háborodva Pincher februári kinevezése és a mostani botrány kezelése miatt.
Tervben az einstandolt orosz vagyon szétosztása
Liz Truss külügyminiszter, akit sokan látnának szívesen Boris Johnson utódjaként, a The Guardian napilap szerint még a múlt héten brit képviselők előtt támogatta a felvetést, hogy a kormány tegye rá a kezét az Egyesült Királyságban befagyasztott, becslések szerint 10 milliárd font összértékű orosz javakra és azokat ossza szét az ukrajnai háború áldozatai között. A diplomáciai vezető a hasonló szellemben elfogadott kanadai törvénnyel példálózott.
Becslések szerint legalább 120 ezer lakóház pusztult el Ukrajnában, azaz az újjáépítés költsége több milliárdos nagyságrendű lehet. A szigetország már eddig 1,5 milliárd dollár segítséget nyújtott multilaterális hitelgaranciák révén, illetve több mint 100 millió fontot kétoldalú támogatásként Ukrajnának.
Tegnap reggel egy második ligás politikusra, Will Quince gyermek- és családügyi államtitkárra hárult a népszerűtlen feladat, hogy a tévé- és rádiócsatornákat végiglátogatva védje meg a mundér becsületét. A kormány nagyágyúi a hírek szerint a héten kerülik a stúdiókat, hogy ne kelljen kiállniuk főnökük mellett. Quince úgy próbálta menteni a menthetetlent, hogy elmondta, Johnson "nem cselekedhet pletykák alapján, márpedig Westminsterben ezekből és híresztelésekből is sok van". Magukat a most felszínre került tapogatásokat, fiatal férfiak ismételt zaklatását "mélységesen elítélte", de a Downing Street állítása szerint "biztosította afelől, hogy Johnson nem tudott olyan komoly és konkrét információkról, melyek miatt nem adhatott volna frakciófegyelmezési feladatot Pinchernek". A Sky News adásában megszólaltatott munkáspárti politikus, Jenny Chapman "nagyon nehezen tudja elképzelni", hogy a kormányfő ne hallott volna az állításokról és különösen furcsállja a "konkrét" kifejezés használatát.
A Johnson nevéhez fűzhető újabb tisztátlanság elkerülhetetlenül befolyásolja majd a Konzervatív Párt vezetőválasztásában illetékes 1922-es bizottság végrehajtó grémiuma 18 tagjáról várhatóan jövő szerdán sorra kerülő szavazást. Ugyan a kormányfő négy hete, június 6-án csekély többséggel megnyerte az ellene benyújtott bizalmi szavazást, de a bizottság döntéshozó grémiuma egyszerű többséggel megváltoztathatja azt a szabályt, hogy egy évig nem lehet újra bizalmi szavazást kezdeményezni ellene. A rebellis konzervatívok egyike szerint a viszály "száz százalékkal megerősítette a Johnson kitessékelését célzó kampányt. Felbőszítette az embereket, hogy Boris lojalitásból nevezte ki Pinchert, amiért letörte az ellene irányuló összeesküvéseket és felsorakoztatott mögé híveket, mindeközben elfeledkezve korábbi kisiklásairól".