;

belső vizsgálat;Egyesült Államok;adóellenőrzés;

James Comey tudja a legtöbbet a vizsgálatokról FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DREW ANGERER

- Nem feltétlenül vak véletlen

Az amerikai adóhatóság, az IRS felkérte a pénzügyminisztérium független auditorát, hogy vizsgálja ki a James Comey volt FBI-igazgató és egykori helyettese, Andrew McCabe elleni adóellenőrzéseket. Comey 2017-ben, McCabe 2019-ben esett át a minden bevételére és a jövedelmi adóból leírt kiadásaira kiterjedő procedúrán.

Az IRS évente csak néhány ezer, bizonyos szempontok alapján megszűrt, de véletlenül kiválasztott amerikai állampolgár adóbevallását ellenőrzi, így nagyon kicsi az esélye annak, hogy két ismert és az elnök által nyilvánosan kritizált, majd hivatalából egyaránt távozásra kényszerített személy kerüljön a szórásba. Az viszont súlyos következményekkel járna, ha kiderülne, hogy az IRS politikai szempontok alapján belenyúlt a számítógépes algoritmus által összeállított listába. Ennél már csak az lenne nagyobb botrány, ha bebizonyosodna, hogy Charles Rettig, az adóhivatal Donald Trump által kinevezett és Joe Biden elnöksége alatt is posztján hagyott igazgatója felülről, netán a Fehér Házból kapott tippeket arra, kiknek kéne a körmére nézni.

James Comey azzal váltotta ki Trump haragját, hogy elrendelte a 2016-os elnökválasztásba való orosz beavatkozás kivizsgálását. A volt elnök akkor és azóta is rengetegszer elismételte, hogy nem volt semmilyen összejátszás a stábja és az oroszok között, az erről szóló teória csak kitaláció. Nem vette figyelembe, hogy a választás előtt Comey Hillary Clinton ellen is vizsgálatot jelentett be, aminek szerepe lehetett az esélytelenebb jelölt váratlan győzelmében. Comey után megbízottként McCabe került az FBI élére, őt órákkal a nyugdíjjogosultsága elérése előtt rúgták ki, elvben azért, mert szivárogtatott a sajtónak a Clinton elleni vizsgálatról, a valóságban azért, mert nem teljesítette Trump törvénytelen kívánságait.

Trükkös matek

A Comey és McCabe elleni véletlen adóhatósági vizsgálat matematikai valószínűsége a New York Times szerkesztőinek fantáziáját is megmozgatta, egész cikket szenteltek a problémának. Ha a kérdés az, mennyi az esélye, hogy pont őket kettőjüket vizsgálják, akkor a válasz 1 a 82 millióhoz, aminél még a lottó ötös sansza is kétszer nagyobb. Ha a Donald Trump által távozásra kényszerített kormányzati vezetőket vesszük, akkor 1:150000, ha az FBI vezérkarát, akkor 1:83000, ha a volt elnök által nyilvánosan bírált személyiségeket, akkor 1:1100, az összes FBI-alkalmazott esetén viszont 9:10 az odds.

Egy, a héten kezdődött mamutper visszaidézi a tragikus időket.