A legfrissebb adatai az ENSZ-nek, a Frontexnek és a magyar rendőrségnek vannak arról, hogy délről hányan próbáltak bejutni az országba, ám ezek a számok nagyon nem egyeznek.
Azért próbáltuk megnézni, hogy mégis hány, az Orbán-kormány által illegális migránsnak nevezett ember próbál meg átjutni a szerb-magyar határon, mert nemrég Orbán Viktor kormányfő bejelentette: „határvadász rendszert” szervez a kormány, amihez 2000-4000 embert szeretnének felvenni. Sőt, a kormánysajtó felkapta a szerb oldalon történt lövöldözést is, vagyis a kormány és médiája óriási nyomásról és veszélyekről beszél.
Orbán Viktor aláírta, 2200 határvadászt képeznek ki és állítanak szolgálatbaA magyar rendőrség hivatalos adatai bő 108 ezer határátlépési próbálkozásról szólnak, de ahogy korábban megírtuk, ez nem a menekültek valódi számát tükrözi, hanem azokét a próbálkozásokét, amelynek során valaki megpróbált bejutni Magyarországra, de elkapták és visszaküldték, vagy eleve meggátolták az átjutást a déli kerítésnél. Szijjártó Péter nemrég arról beszélt: 110 ezer illegális bevándorlót tartóztatott fel a rendőrség a határon. Ezzel az állítással ellentétben áll nemcsak a Frontex és az ENSZ statisztikája, hanem az a tény is, hogy a rendőrség a próbálkozások számát jegyzi fel. Márpedig akit visszaküldenek, újra és újra próbálkozhat, korábbi helyszíni riportunkból is kiderült, hogy van, aki akár 15-20 alkalommal is nekivág a magyar határnak.
Ennek fényében érthető, hogy a Frontex szerint 2022. júliusig 55 321 menekült próbált bejutni az EU-ba a nyugat-balkáni útvonalon keresztül. Ez a szám éppen a fele a magyar statisztikának.
A legfrissebb adatot az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) egyik július 1-i jelentésében találtuk. Eszerint május végén Szerbia területén 5186 menekült tartózkodott, akik közül 4724-et az ország 13 működő kormányzati központjában helyeztek el. Ha az ENSZ adatait összehasonlítjuk Orbán Viktor ígéretével, kiderül: majdnem minden, Szerbiában tartózkodó bevándorlóra juthat egy „határvadász” a jövőben – már ha fel tudnak venni rá elegendő embert és teljesen feltöltik a rendszert.
Az ENSZ statisztikái szerint egyébként áprilisban és májusban a szomszédos országokból 1025 embert toloncoltak vissza Szerbiába (ezek 66 százalékát Magyarországról, 29 százalékát Romániából és 5 százalékát Horvátországból). A visszatoloncoltak fele szíriai, 14 százalékuk afgán, 12 százalékuk pakisztáni. Az éves statisztika emelkedést mutat: a nyugat-balkáni útvonalon tavaly 61 ezer volt az illegális határátlépések száma, míg idén az első félévben 55 ezer.
Más a cél
Az ENSZ adataiból is kiderül, hogy – az előző évhez hasonlóan – az idei illegális határátlépések többsége is olyan migránsoknak tulajdonítható, akik már hosszabb ideje a nyugat-balkáni régióban tartózkodnak, és ismételten megpróbálnak elérni valamilyen uniós célországot. A Frontex honlapja leszögezi: a menekültek átutaznak Magyarországon, elsősorban Németország elérése a céljuk.
Szijjártó Péter számai
– Magyarország kettős nyomással néz szembe, hazánk kelet felől 830 ezer menekültet fogadott be, dél felől pedig csak idén 110 ezer illegális bevándorlót tartóztatott fel – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Genfben. Ám nemcsak a 110 ezres bevándorlószámmal van gond, hanem az ukrajnai háború elől menekülők „befogadásával” is – utóbbiak nagy része ugyanis vélhetően rögtön továbbáll Nyugatra. A ténylegesen Magyarországon lévő ukrán menekültek száma ezért ennél jóval alacsonyabb lehet, de pontos számot a kormány nem közöl.