Az Ukrán Biztonsági Szolgálat, az SzBU hatszor annyi embert foglalkoztat, mint a meglehetősen elfoglalt brit elhárítás, az MI5. A 27 ezer ügynök persze nem csak az orosz kémeket hajkurássza, egy sor más dologgal is foglalkozik, például maffiamódszerekkel élősködik a vállalkozókon, pont úgy, mint orosz kollégáik odaát. Bokros teendőik mellett arra már nem futotta, hogy a Krímből kitörő orosz tankok előtt felrobbantsák a Dnyeper hídjait, így esett el Herszon, pedig a folyó nyugati partján fekszik és elvben éppúgy védhető lett volna, mint Kijev vagy Harkiv. Zelenszkij elnök erre hivatkozva váltotta le az SzBU éléről gyermekkori barátját, Ivan Bakanovot.
Zelenszkij korábbi életében, a Nép szolgája című vígjátéksorozatban a főhős, a töritanárból lett botcsinálta elnök régi barátját és egyetemi társát hívja meg az SzBU élére, mert csak benne bízhat. Ez ismétlődött meg a tévéproducer Bakanov kinevezésével, de háborúban ez kulcspozíció, ahol profikra van szükség. Ettől függetlenül valós gond, hogy az ukrán kémelhárítók közül soknak vannak régi orosz kapcsolatai, de a kiterjedt személycserék arra utalnak, hogy nem csak ez a baj velük: az elnök az egész szolgálatot modernizálni akarja. Ehhez pedig főleg az kell, hogy megszakítsa a korrupciós láncot – amelyről szintén sok szó esik a Nép szolgájában, de a valóságban egyáltalán nem olyan vicces, mint a képernyőn.
Részben a korrupció elleni fellépés állhat Irina Venyegyiktova legfőbb ügyész leváltása mögött is. Legalábbis a hivatalos indok, miszerint beosztottjai közül sokan együttműködtek volna az oroszokkal, nem állja meg a helyét. Ukrajnában 651 személy áll eljárás alatt hazaárulás vádjával, további több mint 850 embert vettek őrizetbe, mert a gyanú szerint így vagy úgy, de az oroszokat segítették. Ez nem arra utal, hogy az ügyészek lazsálnának.
A mostani személycserék lényege alighanem a politikai üzenet. Ukrajna, bár túlélte az első ostromot, területet vesztett, amiért valaki egyszer majd felelősséggel fog tartozni. Zelenszkij szeretné, ha nem ő lenne az.