korrupció;törvénymódosítás;Transparency International Magyarország;Ligeti Miklós;

2022-07-21 13:27:00

Látványharcot folytat az Orbán-kormány korrupció ellen

„Fontos, szükséges és hiánypótló ez a törvénymódosítás, de nem ettől fog visszaszorulni a korrupció” – vont mérleget Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a büntetőeljárási törvény már korábban nagy visszhangot kapott módosításról, amit a napokban nyújtottak be a parlamentnek.

A módosítással a kormány nem titkolt célja volt, hogy az Európai Bizottság felé mutassa, tesz lépéseket a korrupció visszaszorítására. „A közhatalom gyakorlásával vagy közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmények” esetében a törvényalkotó szeretné biztosítani a különleges vádkikényszerítési, illetve vádemelési lehetőséget. Ez olyan jogorvoslati lehetőséget teremt az eljárásban fellépő kívülálló személynek, amely végső soron azt eredményezheti, hogy a korrupcióval összefüggésbe hozható személy ügyészi vád hiányában is bíróság elé kerülhet. Így a nyomozó hatóság, illetve az ügyészség feljelentést elutasító vagy eljárást megszüntető határozata ellen lényegében bárki úgynevezett felülbírálati indítványt terjeszthet elő, ehhez nem szükséges semminemű érintettség. Ezt kétféle intézkedés követheti: a bíróság – feltéve, hogy megalapozottnak találja a felülbírálati indítványt – utasíthatja az illetékes hatóságokat a nyomozás folytatásra vagy egyes esetekben akár vádként is befogadhatja az ismételt megszüntetés ellen benyújtott panaszt. Az már más kérdés, hogy mindebből a gyakorlatban mi valósítható meg.

– Ha mondjuk én magam fogok beadni egy ilyen indítványt a győri Audi-földek ügyében, adnak nekem 12 ezer oldalnyi nyomozati iratot és van tizenöt napom a beadvány megtételére. Mit csinálok én azzal? – fogalmazta kérdésbe kétségeit Ligeti Miklós. Megjegyezte, az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) vagy az Európai Ügyészségnek van erre megfelelő kapacitása, nem pedig a magánszemélyeknek, akiket legfeljebb egy ügyvéd segít. Kifogásolta az egyeztetések hiányát is, ami szerinte jól mutatja a kormányzat habitusát. „Ez így önmagában nem lesz elég. Régóta vártuk ezt a megoldást, örülünk neki, de ettől önmagában nem várunk áttörést, nagyon vérmes reményeket nem kell táplálni” – összegzett Ligeti Miklós.

Nála jóval borúlátóbb Hadházy Ákos. A független országgyűlési képviselő Facebook-oldalán azt írta, ezzel a módszerrel szeretné Orbán Viktor „kiszúrni az EU szemét”, megúszva ezzel az Európai Ügyészséghez való csatlakozást. Úgy látja, a törvénytervezet nem vehető komolyan, aminek célja csak az időnyerés és az EU átverése.