Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke hétfőn a Karmelita kolostorban fogadta Hrisztijan Mickoszkit, az észak-macedón VMRO-DPMNE párt elnökét - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A két pártelnök megbeszélésén a Nyugat-Balkán európai integrációjáról, az illegális migráció elleni küzdelemről, valamint az orosz-ukrán háború miatt kialakult gazdasági és energiaválságról volt szó - mondta.
A meglehetősen szűkszavú közleményben Havasi Bertalan azt nem említette, hogy a Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Demokratikus Párt a Macedón Nemzeti Egységért (VMRO-DPMNE) annak a Nikola Gruevszkinek a pártja, aki választási veresége után bűncselekmények sora miatt letöltendő börtönbüntetése elől 2018-ban magyar diplomáciai segítséggel Magyarországra szökött, s jelenleg is itt éli világát Pécelen alapított tanácsadó cége élén.
Nikola Gruevszkit Észak-Macedóniában legutóbb idén májusban ítélték 9 éves börtönbüntetésre hatalommal való visszaélés miatt, miután kormányfőként 2011-ben azzal a kéréssel találta meg a közlekedési miniszterét, Mile Janakieszkit, hogy bosszúból romboltassa le egy szövetségesből ellenzéki riválissá váló párt, a az Európai Jövő Pártja (PEI) elnökének, Fijat Canovszkinak a házát. Előtte kevesebb mint egy hónappal sikkasztásért és pénzmosásért ítélték 7 év börtönbüntetésre. Az első bírósági ítélet Gruevszki ellen még 2018-ban született, két évet kapott egy Mercedes luxuslimuzin állami pénzen (átszámítva körülbelül 190 millió forintért) való megvásárlásáért, 2020-ban pedig ellenzéki politikusok elleni támadásba torkolló uszításért ítélték el.
2018 novemberében mindössze egy hét kellett ahhoz, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) döntsön az akkor még „csak” kétéves börtönbüntetése elől menekülő macedón exkormányfő menedékjogi kérelméről. Nikola Gruevszki úgy kapta meg a menedékjogot, hogy az ilyen rövid idő alatt megszülető döntések szinte mindegyike elutasítást jelent.
Még hét évre ítélték sikkasztásért és pénzmosásért a Magyarországon politikai menedékjogot szerző Nikola GruevszkitMost hatalmi visszaélés miatt ítélték el Nikola Gruevszkit, kilenc év börtönt kapott