;

napelem;

- Napelem erkélyre

Egy német cég könnyen telepíthető modelleket fejlesztett, amivel akár negyedével is csökkenthető a villanyszámla. Az egyszerű rendszer Magyarországon szabályellenes.

Bécsben lassan megszokottá válik az erkélyekre szerelt napelemek látványa. Egy év alatt megnyolcszorozódott a panelekkel ellátott balkonok száma az osztrák fővárosban - írja az euronews. Ideális esetben egy átlagos háztartás éves energiafogyasztásának egyharmadát képes biztosítani egy ilyen egyszerű rendszer. De mit jelent pontosan az, hogy ideális eset. A napelemeket lényegében közvetlenül összekötik azzal a géppel, amely az áramot éppen felhasználja. Ha süt a nap, a lakó pedig otthon távmukában dolgozik, akkor a napelem rendszer működteti a légkondícionálót és a számítógépet. De, ha nincs éppen energiafogyasztás, akkor az áram bekerül az elektromos hálózatba. Aki nincs sokat otthon napközben annak, valószínűleg nem ez a legkifizetődőbb megoldás, ennek ellenére az erkélyre szerelhető napelemes rendszerek már sok helyen hiánycikknek számítanak. 

*

A WeDoSolar, egy ukrán tech-befektető által alapított német vállalat februárban, az orosz invázió első hónapjában indult – a könnyen, erkélyekre telepíthető napelemekkel akár negyedével is csökkenthető a villanyszámla. A vállalat nagy újdonsága ugyanis a könnyen installálható, könnyűszerkezetes, rugalmasan telepíthető napelemrendszer, amely működtethető egy tipikus európai társasház erkélyén is. Ezek a napelemek nem csak szikrázó napsütésben működnek, hanem felhős idő esetén is képesek a napsütéses órák során generált áram 80 százalékának az előállítására. A modulok tartósak – körülbelül 15 éven át maradnak működőképesek. A cég szerint nincs szükség másra az erkélyünkön csak korlátra és konnektorra, és mi magunk, szakember nélkül is üzembe helyezhetjük a rendszert. Ráadásul nincs szükségünk egy egész teraszra sem: a modulok 8 darab 90×55 cm-es, mindössze 1 kg panelt jelentenek, amelyek fel lehet csíptetni a lakás erkélykorlátjára, és az összekötés után maradó egyetlen vezetékét a konnektorba lehet dugni. Innentől kezdve, ha süt a nap, akkor a napelemek automatikusan áramot juttatnak a lakás elektromos vezetékein keresztül az elektromos berendezésekbe. Praktikusan elmehet ezzel napközben a hűtő, a fagyasztó vagy a villanybojler is, és végső soron a rezsiköltséget lehet vele könnyedén csökkenteni. A rendszer arra is felügyel, hogy mindig a Napból érkező áramot használja fel elsőként az otthoni hálózat, és csak ezután váltson át a normál hálózatra. Az európai unióban a nyolc panelt tartalmazó készlet 1300 euróba kerül, Németországban egy speciális, az elektromos autók tulajdonosait érintő pénzügyi konstrukciónak köszönhetően a felhasználók ezt akár ingyen is igénybe vehetik, a terméket csupán be kell jelenteni a helyi áramszolgáltatónak.

A termék Magyarországon több műszaki-szabályozási problémát is felvet, és már eleve ott elbukik, hogy a konnektorba kell csatlakoztatni. Pedig a rendszernek épp ez az egyik előnye, de ez a magyar szabályok szerint tilos. A rendszernek fix csatlakozásúnak kellene lennie - írja a g7.hu. Az Opus Titász ezzel kapcsolatban egyértelműen fogalmazott: A We Do Solar nevű berlini cég konnektoros napelemes rendszere Magyarországon a jelenlegi szabályok szerint nem alkalmazható. A konnektorba dugható napelemes rendszer kialakításával a felhasználó szerződésszegést követ el, amelynek az elosztói üzletszabályzat szerint a jogkövetkezménye: kötbér, felszólítás, a felszólítás eredménytelensége esetén pedig a rendelkezésre állás szüneteltetése, vagy azonnali hatályú szerződésfelmondás és a szolgáltatás megszüntetése. További problémát vet fel, hogy a termelt energiára a szaldóelszámolás vonatkozik, amihez viszont olyan mérőóra kell, amely mind a két irányú áramfolyamot (a köhálózatba betáplált és a vételezett) tudja mérni. Az Opus Titász állásfoglalása szerint az ilyen berendezés nem minősíthető háztartási méretű kiserőművek ezért a kétirányú mérést sem lehet kialakítani, azaz a szaldóelszámolás nem is lenne alkalmazható.

Tom Bower nyolcvan forráson alapuló könyve újabb rombolást végez Meghan Markle egykori imázsán.