Kolumbia;

- Egykori gerilla került Kolumbia élére

Bogotában beiktatták Kolumbia első baloldali elnökét, Gustavo Petro volt gerillát. Célja, hogy megfékezze a latin-amerikai országban elharapózó egyenlőtlenségeket. A ceremónián mintegy százezren jelentek meg, köztük VI. Fülöp spanyol király és kilenc latin-amerikai elnök.

„Nem akarok két országot, ahogyan két társadalmat sem. Egy erős, igazságos és egységes Kolumbia megteremtése a célom” – mondta beiktatási beszédében. „A nemzetként előttünk álló kihívások és próbatételek az egység és az alapvető konszenzus időszakát követelik” – tette hozzá.

Petro, akinek kormánya a kongresszus baloldali többségének támogatását élvezheti, felszólította a kolumbiai fegyveres csoportokat, „tegyék le a fegyvert” és fogadják el a törvényes juttatásokat „a béke fejében”. Szót ejtett a kábítószer elleni több évtizedes erőfeszítésekről is. „Itt az ideje egy új nemzetközi egyezménynek, amely elismeri, hogy a drogháború kudarcot vallott” – hangoztatta. Petro sajtófőnöke, Marisol Rojas azt közölte, az új államfő befogadóbb kormányzási formát vezetne be az országban.

A 62 éves Petrót, aki korábban szenátor és Bogota polgármestere volt, a júniusi elnökválasztáson szoros eredménnyel választották meg elnöknek. A járvány óta több latin-amerikai országban baloldali elnökök kerültek hatalomra, legutóbb, tavaly decemberben Gabriel Boricot választották meg chilei államfőnek jobboldali kihívójával szemben. Szakértők szerint a „baloldali hullám” oka az, hogy a pandémia súlyosbította a régióban a társadalmi egyenlőtlenségeket.

A kolumbiai szavazók korábban hajlamosak voltak úgy tekinteni a baloldali jelöltekre, mint akik elnézőek a bűnözéssel szemben, vagy az évtizedek óta lázadó gerillák szövetségesei. Az új alelnök, Francia Márquez egykori környezetvédelmi aktivista és házvezetőnő szintén változást jelent az ország számára, mivel ő az első afro-kolumbiai nő, aki ezt a tisztséget tölti be.

Petro azt mondta, első célja az lesz, hogy intézkedéseket tegyen az éhínség ellen. Kolumbiában az 50 millió lakos közel fele küzd a szegénységgel.

Az új pénzügyminiszter, José Antonio Ocampo hétfőn 5,6 milliárd dolláros (2166 milliárd forint) adóreformot javasol a kongresszusnak, amelynek keretében a magas jövedelműek magasabb adót fizetnének a szociális programok finanszírozására. A baloldali és centrista pártokból álló koalíciót létrehozó Petro ezenfelül ingyenes egyetemi oktatást, az egészségügyi rendszer megváltoztatását és nyugdíjreformot is ígért.

Az izraeli hadsereg vasárnap reggel bejelentette az Iszlám Dzsihád (PIJ) egy újabb vezetőjének célzott megölését. Az Európai Unió és az Egyesült Államok által terrorszervezetnek minősített csoport megerősítette Haled Manszur halálát. A vezető a Gázai övezet déli részén működő militáns szervezet parancsnoka volt, és egy Rafah városában végrehajtott légicsapásban halt meg. Két másik magas rangú PIJ-tagot is megöltek, köztük Manszur egyik helyettesét.