oktatás;

2022-08-10 19:33:00

Folytatják a sztrájkot a pedagógusok

Áprilisban függesztették fel, ősszel folytatják.

Kezdjék el az előkészületeket a munkabeszüntetésre – erre szólította fel az oktatásban dolgozókat Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) választmányi tagja, miután a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) közös sztrájkbizottság szerda délután tárgyalt a kormány képviselőivel, mások mellett Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral, de nem kaptak érdemi válaszokat, ajánlatokat az oktatásban dolgozók béremelésével kapcsolatban. Nagy Erzsébet felhívta a figyelmet, hogy

Nagy Erzsébet a tárgyalás utáni tájékoztatón elmondta, a kormány az Európai Bizottság (EB) válaszára vár. Megírtuk: az Orbán-kabinet nemrég nyújtotta be az EB-nek azt a javaslatcsomagot, amelyben egyebek mellett a magyar pedagógusok bérrendezéséről szóló terveket vázolták; a célok között szerepel, hogy a pedagógusbérek 2028-ra érjék el a hazai diplomás átlagkereset 80 százalékát a mostani 60 százalék helyett, emellett azt is vállalnák, hogy 2029-ig inflációkövetővé teszik a fizetéseket. A pedagóguséletpálya-modell, valamint a bérek rendezésére összesen mintegy 400 milliárd forint uniós forrást szánnának.

Nagy Erzsébet lapunk érdeklődésére elmondta, a kormány képviselői már azt is megemlítették, hogy a korábban megígért 10 százalék helyett 2023-tól 14 százalékos pótlékemelést kaphatnak a pedagógusok, sőt attól sem zárkóznának el, hogy a pótlékot alapbéresítsék, erről azonban még nem született döntés. Nagy Erzsébet szerint bár a kormány elkezdte fokozni az ígéreteket, a tárgyalás sikertelen volt, a szakszervezetek ugyanis nem újabb ígéretekre várnak.

– fogalmazott az érdekvédő, aki szerint a kormány költségvetési átcsoportosításokkal előfinanszírozhatná a béremelést, miután elsősorban a magyar állam, nem pedig az Európai Unió feladata a minőségi oktatás biztosítása Magyarországon. Nagy Erzsébet emlékeztetett, épp a keddi Magyar Közlönyben jelent meg egy 100 milliárd forintos átcsoportosításról szóló döntés - ebből 11 milliárd megy például versenysportra, de a közoktatásra semmi.

Totyik Tamás, a PSZ alelnöke úgy látja, vészhelyzet van a köznevelésben, ezért keserű iróniával azt mondta: a kormánynak lassan nem lesz más választása, mint egy köznevelési operatív törzset alakítani. A sztrájkbizottság tagjai legközelebb augusztus 30-án találkoznak a kormány képviselőivel, addigra számítanak ugyanis az EB válaszára.