Az amerikai igazságügyi minisztérium szerdán közzétett vádirata szerint Sahrám Púrszafi, az iráni Forradalmi Gárda feltételezett ügynöke 300 ezer dollárt (114,5 millió forint) is hajlandó lett volna fizetni a megöléséért. Eredetileg csak 250 ezret kínált, az árat később srófolta fel a vele kapcsolatban álló, meg nem nevezett amerikai állampolgár, aki titokban az FBI informátora volt. Púrszafi a célpont irodájának címét is megadta neki, illetve egy korábban ott dolgozó alkalmazott személyes adatait és elérhetőségét. A merényletre vonatkozóan konkrét ötlettel szolgált: azt javasolta, hogy azt autóval hajtsák végre, mert - mint megjegyezte - Bolton egyedül szokott sétálgatni. Ugyanakkor jelezte, nem érdekli, hogy pontosan hogyan teszik el láb alól a volt diplomatát, de a “csoportja” videós bizonyítékot szeretne kapni arról, hogy elvégezték a megbízást.
Az amerikai hatóságok szerint Púrszafi az iráni Forradalmi Gárda nevében járt el a merénylet előkészítésekor. Többek között erre utal az is, hogy kiterjedt információkkal rendelkezett Boltonról, pedig soha nem lépett be az Egyesült Államok területére. A volt nemzetbiztonsági tanácsadó likvidálásával vélhetően Kászem Szulejmáni néhai iráni kémfőnök, a Forradalmi Gárda elit egységének előző vezetője halálát akarták megbosszulni, vele 2020 januárjában végzett egy amerikai dróncsapás. Bolton ekkor már nem töltött be hivatalos pozíciót a washingtoni kormányzatban, ám a keménykezű külpolitikát pártoló “héjaként” továbbra is rendszeresen érvelt amellett, hogy a teheráni rezsimet kívülről meg kell dönteni, elhallgattatása ezért egyértelmű üzenet lett volna az iszlám köztársaság kritikusainak. Púrszafi ráadásul azt is közölte amerikai kapcsolatával, hogy siker esetén egy második gyilkosságért, további 1 millió dollárt (381 millió forintot) fizetne, a sajtóértesülések szerint ennek kiszemelt célpontjaa szintén Irán-ellenes héjaként számon tartott Mike Pompeo volt amerikai külügyminiszter volt.
Az FBI körözést adott ki Púrszafi ellen, Irán elítélte a lépést. Nasszer Kanaáni külügyi szóvivő nevetségesnek és alaptalannak nevezte a férfi ellen megfogalmazott vádakat. Az ügy alighanem rányomja a bélyegét az iráni atomalku helyreállítására irányuló törekvésekre is, hiszen korábban Teherán egyik fő követelése az volt Washington felé, hogy vegyék le a Forradalmi Gárdát a terrorszervezetek listájáról.