A csütörtöki nap folyamán több lövés érte a Zaporizzsja Atomerőmű kiszolgáló létesítményeit – jelentette a BBC.
Találatot kapott az adminisztratív iroda és a tűzoltóállomás is, emellett több sugárzásérzékelő is megrongálódott és kigyulladt egy füves terület sérülés azonban nem történt - közölték ukrán hatóságok.
A történtek miatt nem lehetett leváltani az eset idején szolgálatot teljesítő személyzetet, akik így túlórázni kényszerülnek. A folyamatokat ennek ellenére ellenőrzésük alatt tartják. Kijev és Moszkva szokás szerint egymást vádolja, az oroszok szerint az ukrán erők nehéztüzérséget vetettek be.
Atomkatasztrófát kockáztat Vlagyimir Putyin hadserege Ukrajnában az Egyesült Államok szerintVolodimir Zelenszkij arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a világ legsúlyosabb nukleáris balesetét idézheti elő, ami nagyobb lehet, mint a csernobili atomerőmű 1986-os katasztrófája. Az ukrán elnök úgy látja, egy ilyen baleset egyenértékű lenne azzal, hogy Oroszország beveti nukleáris fegyvereit - anélkül, hogy tényleges csapást mérne. A zaporizzsjai atomerőmű Enerhodar városában található, Ukrajna délkeleti részén, a Dnyeper (ukránul Dnipro) folyó bal partján. Hat nyomottvizes reaktora van és radioaktív hulladékot is tárolnak itt. A komplexumot már korábban elfoglalták a megszállók, ennek ellenére megtartották az ukrán személyzetet.
Valós veszélye van egy nukleáris katasztrófának Ukrajnában a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerintKijev korábban azt közölte, Oroszország katonai bázissá alakította a telephelyet, és onnan indít támadásokat, mivel így az ukrán erők nem merik viszonozni a tüzet. Moszkva tagadta az állítást.
Ugyanakkor ha bekövetkezne a legrosszabb, Magyarországon akkor sem kellene lakosságvédelmi intézkedéseket bevezetni. Mint a HVG nyomán beszámoltunk róla, Aszódi Attila úgy véli, az esetleges sugárzás valamelyest azért kimutatható lenne.
Magyarországon akkor sem kell aggódni, ha felrobban a Zaporizzsja Atomerőmű