;

biztonság;zene;Sziget Fesztivál;

- Biztonságos a Sziget, a koronavírus-járványnál nagyobb gondot okoz a por

A napi 95 ezer látogató dacára csupán néhány tucat orvosi ellátást igénylő eset történik a Sziget Fesztiválon, azok is túlnyomórészt jelentéktelenek. 

Többnyire kisebb kéz és lábsérüléssel, napszúrással, dehidratáltsággal keresik fel a fesztiválozók a Sziget orvosi központját, amely a fesztivál dél-keleti sarkában van eldugva. Korábban közvetlenül a nagyszínpad mögött helyezkedett el, de a szervezők belátták: fölösleges ennyire frekventált helyre tenni, most kellemes kis séta vezet az élő szobrok tekintetétől kísérve a „szanitécekig”. Akiknek sok dolga az első két nap nem akadt.

– Az ellátási statisztikáinkból kiderül: a hétfői nyitónapon, amikor 95 ezer ember látogatott ki a helyszínre, összesen 66 esetben történt orvosi ellátás – árulta el a Népszavának Benis Dániel, a Sziget Fesztivál műszaki vezetője. Az arány elenyésző, ráadásul a problémák sem jelentősek. – Kis kötések, ragtapaszok felhelyezése volt az orvosaink feladata, darázscsípés, ilyesmi. A számok a fesztivál végéhez közeledve exponenciálisan nőnek, az emberek fáradtabbak, könnyebben ficamodik ki a bokájuk, egyre figyelmetlenebbek, megvágják, megszúrják magukat, ám akkor is csupán néhány száz esetet kell megoldani.

Azt gondolná az ember, hogy a problémák nagy hányadát a túlzott alkoholfogyasztás teszi ki, de ez nincs így. Nyilván, egy fesztiválon akadnak olyanok, akik önkívületi állapotig isznak, őket is kezelni kell, de sokkal nagyobb veszélyt jelent, ha a rajongó a tömegben ugrál, s véletlenül a mellette álló lábán landol, na, akkor jön az esés, lábaláfordulás, amit nem árt rögzíteni.

– Akkora tömegben, amekkora például a nyitónapi Dua Lipa-koncerten összegyűlt a Nagyszínpadnál, könnyen előfordul az ilyesmi – magyarázta Benis, aki másfél évtizede dolgozik a sziget szervezésén, ez idő alatt azt tapasztalta, hogy a napszúrás – bár eddig nem volt tűző napsütés – és a kiszáradás fordul elő a legnagyobb számban. Az alkoholfogyasztás és a rendszertelen evés következményeként hasmenéses, és ekként újfent: kiszáradásos panaszok miatt is felkeresik az orvosi központot.

Az egész országot kínzó szárazság a Szigeten hatványozottan érezteti hatását: hatalmas a por, néha alig lehet ellátni a távoli színpadokig. Benis rámutatott, vízágyúkkal, párahűtéssel, locsolással igyekeznek javítani a helyzeten, ám ez se fog segíteni: aki sokat van a helyszínen, felső légúti megbetegedésre számíthat. – Mi, akik dolgozunk az eseményen, ugyancsak érezzük ennek negatív hatását. De mondhatni: ez a sziget velejáróra – tette hozzá.

Habár a koronavírus sok megbetegedést okoz, a fesztiválon ennek semmi jele (szerencsére: az elmúlt két évben épp a pandémia miatt maradt el az egyhetes zenei és kulturális esemény). – Nem okoz nagyobb gondot nálunk, mint más tömegrendezvényeken, vagy a tömegközlekedési eszközökön. Zárt térben használunk maszkot, de a járvány miatt most már jó szívvel mondható: tessenek nyugodtan szórakozni!

Benis végezetül arra hívta fel a figyelmet, hogy a látogatók saját magukért tudnak tenni a legtöbbet. Még azzal együtt is, hogy a szervezők interaktív módon, közösségi felületeikre, a helyszínen a LED-falakra kiírva felhívják a vendégek figyelmét a felelősségteljes viselkedésre, arra, hogy kényelmes, zárt cipőt viseljenek, tűző napon vegyenek sapkát, gondoskodjanak a megfelelő folyadékbevitelről, alkoholt átgondoltan fogyasszanak – és akkor még az a kevés esetszám, amivel az orvosoknak helyben foglalkozniuk kell, még tovább tudna csökkenni.

Magyarok vitték a prímet

A csütörtöki nap zenei felhozatalból nem volt igazán erős, a két legnagyobb név a Kings of Leon, illetőleg a Bastille volt. Előbbi már fellépett a Szigeten, de fölöttébb felejthető koncertet adott, és sajnos a mostani sem volt semmivel sem erősebb. A franciás hangzású neve ellenére angol formáció, a Bastille hozta a kötelezőt, de két magyar együttes fellépését lehet leginkább kiemelni. Mindkettő a Freedome-ban volt hallható, délután öttől Ivan & The Parazol szaggatta a húrokat olyan elánnal, mintha szombat esti főfellépő lenne a main stage-en, éjféltől pedig a Fran Palermo tette oda magát hasonló energiákkal. 

Hatalmas tömeg, számtalan program és woodstocki hangulat jellemezte a fesztivál első napját, míg a Nagyszínpadon Dua Lipa adott érzéki és fülledt koncertet, de Korda Györgyék is bizonyítottak.