Kezdenek összeérni a problémák és emiatt a társadalom láthatóan egyre idegesebb és egyre nagyobb düh halmozódik fel. A »vágjunk ki még több erdőt« típusú kijelentések pedig csak tovább keltik a feszültséget. Azt gondolom, ezt vette észre nagyon jó érzékkel a pénteki tüntetés – mondta lapunknak Antal Attila politológus, akit az LMP által szervezett demonstrációról kérdeztünk.
A szakértő úgy látja, az ellenzéki pártoknak nem lenne szabad megvárni az őszt, hanem neki kellene látni a politikai elégedetlenségek becsatornázásához, amelyek ősszel „nyilvánvalóan” beérnek. – Az nem működik, hogy fehér lovon belovagolnak, vagy – mint ahogy Gyurcsány Ferenc és a DK mondja – készülnek, és amikor tényleg tele lesz a hócipő, akkor majd learatják a babérokat – jelezte a szakértő. Antal Attila szerint az LMP jó időben tapintott rá az ökológián túlmutató társadalmi hatásokra.
Egyébként még a pártban sem igazán számítottak arra, hogy egy augusztusi péntek estén több ezer embert megmozgat a tüntetés – tudtuk meg az LMP egyik országgyűlési képviselőjétől. Bakos Bernadett szerint az új rendelet annyira túlzó és akkora pusztítást tesz lehetővé, hogy az már sokakban megkongatta a vészharangot – éppen ezért nem a kormányellenesség, hanem a természetvédelem ügye miatt jelentek meg sokan. Bakos elmondta, a megyékben és Budapesten riadóláncokat hoztak létre. Ezek Facebook-csoportok, ahol a tagok tudják a többiek felé jelezni, amennyiben az új rendelet alapján valahol megindulna a fakivágás.
A pénteki tüntetés oka az volt, hogy a „háborús veszélyhelyzeti” rendkívüli felhatalmazásával élve egy rendelet jelent meg, amely miatt – a környezetvédő szervezetek és többek között pár fideszes vezetésű önkormányzatok szerint is – súlyos veszélybe sodornák a maradék, kevés védett magyar erdőt. A rendelet ugyanis gyakorlatilag szabad utat enged a nyakló nélküli fakivágásnak. A kormány egyes tagjai napok óta azt hangoztatják, hogy a rendeletet félreértelmezik, azonban érdemi cáfolat eddig nem hangzott el.