egészségügy;kórházfinanszírozás;Siklós;rezsiköltség;

Átvette az állam a Siklósi Kórházat

Nehéz helyzetben volt a Baranya megyei intézmény, amikor a Mega-Logistic átvette. Most a cég került szorult szituációba, ezért a kórház az államhoz kerül.

A Mega-Logistoc Zrt. maga ajánlotta fel az államnak megvételre a siklósi kórházban lévő többségi tulajdonrészét, miután az orvosbéremelés és az energia költségek megugrása lényegében lehetetlen helyzetbe hozta az üzemeltetőket – tudatta lapunkkal Lóki Géza elnök-vezérigazgató.

Múlt pénteken jelent meg az a kormányhatározat, mely pontot tett a kormány januári döntésére, miszerint az állam megvásárolja a Siklósi Kórház Nonprofit Kft.-ben a Mega-Logistic Zrt. által birtokolt 74,4 százalékos tulajdonrészt. Ezért 1,82 milliárdot fizet a kormány. Ezzel az intézmény 100 százalékban a magyar állam tulajdona lesz. A Magyar Közlönyben nyilvánosságra hozott határozat szerint a vételáron felül további, egyszeri támogatásként 50 milliót kap az intézmény. A változással valamennyi munkaszerződést újra kell írni, és akik nem vállalják az új tulajdonossal együtt megváltozó munkafeltételeket (például a szolgálati jogviszonyt), azoknak a végkielégítését is kell majd rendezni.

A Mega-Logistic 2004-ben vásárolta meg a városi önkormányzattól Siklósi kórház 85 százalékát. Ennek előzménye, hogy az akkori tulajdonosok a Siklós, Harkány, Villány, Beremend önkormányzatai már képtelenek voltak az állandó csődközeli helyzetbe sodródó intézmény működtetésére.

„A kórház felszámolás közeli állapotban volt, szállítói tartozásai olyan mértékűek voltak, hogy az egészségügyi ellátás végzése az ellehetetlenülés határára került.”

- idézte fel az akkori helyzetet lapunknak Lóki Géza.

A rendszerváltás után szinte valamennyi egészségügyi kormányzat a „struktúraváltásra kijelölt” intézmények közé sorolta a siklósi kórházat. A mindössze három osztállyal működő, kis kórház 2004-re pedig annyira eladósodott, hogy a város önkormányzata föladta, nem bírta finanszírozni a naponta hárommillió forinttal emelkedő hiányát. Az SZDSZ-es Molnár Lajos által vezényelt nagy struktúra-átalakítással 2007-ben megszűnt a kórház sebészeti és szülészeti osztálya és lefelezték az aktív belgyógyászati ágyainak a számát, így vált az egykori városi kórház krónikus és rehabilitációs szakkórházzá. Azóta szakrendelésekkel, egynapos sebészeti ellátásokkal bővítették a profilját.

A Mega-Logistic – mint az a lapunknak küldött válaszukban szerepel – a 2004-es vásárlásával azonnal stabilizálta a kórház helyzetét. Az önkormányzati kórházak 2012-es államosításakor, lett a Magyar Állam a cég tulajdonos társa. Ezzel egyedülálló tulajdoni szerkezet alakult ki. Lóki Géza emlékeztetett arra, hogy az egészségügyi ellátás folyamatos és zavartalan biztosítása érdekében olyan új szolgáltatásokat is működtettek, mint például a labort, amely éves szintén több 10 millió forintos veszteséget termelt. A cég másfél milliárdos uniós pályázatból fölújította az épületeket, vásároltak új eszközöket. A kórház épületei és eszközállománya teljesen megújult, s mint írták: bár a kórház rendszeres anyagi segítségre szorult szállítói és egyéb tartozásai nem voltak.

A tulajdonos lapunkhoz eljuttatott közlése szerint: szerint a Siklósi Kórház az utóbbi időben részben a pandémia miatt, részben az állami bérkorrekció hiánya miatt ismételten a társaság jelentős összegű támogatásával tudott csak működni. (Az orvosi és egyéb állami béremelések forrását csak az állami és az egyházi intézmények számára biztosította.)

A likviditási problémákat tovább rontotta az energiaköltségek drasztikus változása. A társaság által által nyújtott kölcsön tőkeösszege megközelíti a 600 millió forintot, amelyből visszafizetés egyáltalán nem történt. „A kórház működéséhez a jelen állapotban havi szintű finanszírozás szükséges, amely társaságunknak is több esetben átmeneti likviditási nehézségeket okozott. Ezért ajánlottuk fel a Magyar Állam részére az üzletrészünk megvásárlását” - írta a cég.