Az energiaválság miatt egyre “kétségbeesettebb” megoldásokkal igyekszik spórolni az energiával Európa: Németországban például 19, Spanyolországban 20 fokig lehetne fűteni télen a középületeket. A hazai kormánymédia szerint a németek konkrétan “vacogni” fognak bemenni a hivatalokba vagy a múzeumokba. Jóleső gúnyolódás ez részükről, hiszen Orbán Viktor Magyarországán minden a legnagyobb rendben van. Vagy mégsem, csak ezt néhány napja a propagandasajtóval még nem közölték.
Azóta kiderült: bizony a magyar kormány is kezd kétségbe esni, így nálunk is spórolni kell a középületek fűtésén. Persze nem a Parlamenttel, a Karmelita-kolostorral, a Sándor-palotával, a minisztériumokkal vagy más kormányzati épületekkel kell kezdeni, hanem az iskolákkal, óvodákkal, ahol télen legfeljebb 20 fokos lehet a belső hőmérséklet. Bár a jogszabályok ezt minimumként írják elő, az oktatásirányítást ez nem érdekli; jó lesz ez maximumnak is. Megfagyni senki sem fog, igaz, megizzadni sem. Ha valamelyik gyerkőcöt vagy pedagógust fázósabb természettel sújtotta a Jóisten, hát öltözzön fel melegen. Több intézményben már úgyis van ebben tapasztalatuk, főleg azoknak, akik a szétvetemedett faablakok mellett ülnek. Majd lesz pénz ablakcserére, szigetelésre is, ha Brüsszel ad.
Addig ki kell bírni kicsit hűvösebb hőmérsékleten, esetleg duplapulcsiban, lehetőleg fatüzelésű kályhával. Az úgysem ad akkora meleget egy 30 fős osztályteremben, nem kell attól tartani, hogy véletlenül túllépik a 20 fokot. Így a portásnak, iskolaőrnek, a takarítónak felvett gyermekfelügyelőnek sem kell majd óránként végigjárnia az egész épületet, hogy ellenőrizze, Kati néni nem fűtött-e be túlságosan.
Talán nem véletlen, hogy a kormány épp most állt elő azzal is, hogy a nyugdíjas pedagógusok visszafoglalkoztatásának könnyítésével enyhítené a tanárhiányt. A veteránok még biztosan emlékeznek rá, hogyan kell szakszerűen begyújtani és az optimális hőmérsékleten tartani egy fatüzelésű kályhát. Talán még meg is köszönik, hogy nosztalgiázhatnak egy kicsit.