támogatás;önkéntes;gimnázium;Óbuda;rezsiköltségek;

Százezer forintos önkéntes támogatást kér egy óbudai gimnázium a szülőktől a növekvő rezsiköltségek miatt

A Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium igazgatójának elmondása szerint felmérik a lehetőségeket, a hozzájárulás nem kötelező.

Több mint 100 ezer forintos önkéntes támogatást kér egy óbudai gimnázium a szülőktől a növekvő rezsiköltségek fedezése érdekében – írja a Telex a birtokába jutott levél alapján.

A szöveg szerint az iskola 101 302 forint egyszeri, egyösszegű támogatást kér a szülőktől, mert az intézmény vezetője szerint az így befolyt összegből képesek fedezni a növekvő rezsiköltségeket, és így megtarthatnák a tantermi oktatást.

Berczelédi Zsolt, az iskola igazgatója a portálnak megerősítette, hogy elküldték a levelet a szülőknek, és azt mondta, felmérik a lehetőségeket, a hozzájárulás nem kötelező.

„Előre szeretnénk menekülni. Pontos kalkulációt végeztünk: az iskola éves energiafelhasználása körülbelül 80 000 köbméter gáz és 100.000 kWh áram. Tavaly gázra évi 5,5 millió forintot, áramra 3,5 millió forintot fizettünk. A következő tanévre a gáz ára a jelenlegi díjszabás mellett 58 millió forint körül, a villany 6,8 millió forint körül várható. Ezt a költséget sem a fenntartó, sem az intézmény nem tudja külső támogatás nélkül kigazdálkodni”

– mondta az igazgató.

Berczelédi hozzátette, hogy a kormányzat részéről jelenleg egyeztetések folynak az egyházakkal a helyzet megoldása érdekében.

Az iskolaigazgató elmondása szerint nem jelent hátrányt, ha valaki nem tudja kifizetni a százezres hozzájárulást.

„Már most jelentkezett olyan szülő, aki több gyermek helyett is át tudja vállalni a költséget, ezért indítottuk a felmérést, hogy megtudjuk, melyik család mennyivel tudja támogatni anyagi lehetőségeihez mérten a kezdeményezést”

 – közölte.

Berczelédi Zsolt azt mondta, szeretnék elkerülni, hogy digitális oktatásra kelljen átállni. „Mentálisan kifejezetten rosszat tesz az elszigeteltség a gyerekeknek, az online oktatás hatékonysága pedig messze elmarad a tantermi oktatáshoz képest” – mondta.

A portál kereste az iskolát fenntartó Baptista Szeretetszolgálatot, hogy megtudják, van-e a fenntartásában működő más olyan iskola, amelynél hasonlóan kérik a szülők segítségét, és ha igen, hány ilyen van az országban, de egyelőre nem kaptak választ.

Mint arról beszámoltunk, Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Szakszervezetének választmányi tagja azt mondta, szinte biztos, hogy télen több oktatási intézmény online oktatásra állhat át, ha a kormány az iskolák, óvodák fűtésén akar spórolni.