A délelőtti mélypont 408,18 forint volt, ilyet nem is olyan rég alig egy hónapja láthatunk. A múlt héten, amikor még 392 forinton jegyezték az eurót, fideszes influenszerek és politikusok a Facebookon öles betűkkel hirdették, hogy milyen erős a magyar deviza. Nem kellett volna, az erős forint nem 392 forintos euróárfolyamnál kezdődik, hanem valahol 350-360 alatt.
Az elmúlt napokban jelentős forintgyengülés kezdődött, amihez a lökést a Standard & Poor’ s hitelminősítő Magyarországról kiadott jelentése adta meg. Mint már sokszor megírtuk az elemzők magyar államadósság kilátásait stabilról negatívra rontották – ez egy későbbi leminősítés előjele lehetne. Ez nem tett jót a forintnak, mint ahogy a európai földgáz újbóli és ismételt elszállása, hisz Magyarország jelentősen függ a drága energiahordótól, mégpedig drága import önmagában gyengíti a forintot.
S&P: negatív kilátások MagyarországnakA forinton még az sem segített, hogy a magyar gazdaság a második félévben még 6,5 százalékkal nőtt. Hiába lett az adat fényesebb a vártnál nem hatotta meg a piacokat. Ez ugyanis a múlt, a forintpiac pedig sokkal kesébbé rózsásabb közeljövőt árazza be. A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön emelheti a 10,75 százalékos irányadó kamatát, ám kétséges, hogy ennek milyen forinterősítő hatása lesz.
A Raiffeisen Bank reggeli elemzése szerint azzal, hogy kedden az euró átlépte 400 forintos szintet, megtört a július eleje óta tartó kedvező trend. Innen a piac leginkább a júliusban tesztelt lokális csúcsok alapján lőheti be 410, majd 415 forint körüli árat, vagyis akár eddig is emelkedhet az euró árfolyama, az alsó határ pedig 400 forintnál lehet.
Talán már nőtt akkorát a magyar GDP, hogy lehessen emelni a tanárok bérét