Módosítani kellene a Munka törvénykönyvét ahhoz, hogy az Európai Unió irányelveinek megfelelően a jelenlegi ötről tíz napra nőjön az apáknak járó szabadnapok száma. A Világgazdaság úgy tudja, a jogharmonizációra az őszi parlamenti ülésszakban sor kerülhet, persze amennyiben megszavazza az Országgyűlés.
A vonatkozó uniós irányelvet idén augusztus 2-áig kellett volna átültetniük a tagállamoknak a maguk jogrendjébe, Magyarországon várhatóan csak jövő januártól emelkedhet meg az apaszabadság időtartama. A Világgazdaság megjegyzi, hogy a jogharmonizáció más tagállamokban is késik, ennek oka többféle lehet, például a jogharmonizációs normaszöveg elfogadása, a nyári szabadságok, vagy a törvénykezési szünetek.
A lap érdeklődésére a Palkovics László vezette Technológiai és Ipari Minisztérium megpróbálta saját érdemként feltüntetni az uniós elvárást.
„A kormány intézkedéseivel a magyar családok érdekeit kívánja szolgálni, a megtett lépéseknek elő kell segíteniük, hogy a szülők a lehető legjobb körülmények között nevelhessék fel gyermekeiket. A munka és magánélet egyensúlyáról szóló irányelv átültetésével kapcsolatos kodifikációs előkészítő munka, ahogy más tagállamokban, úgy Magyarországon is jelenleg zajlik.”
A módosítás várhatóan novemberben kerülhet a parlament elé és decemberben szavazhatnak róla. Az uniós irányelv szerint a megnövelt számú szabadnapot minden édesapának ki kell adni, függetlenül attól, hogy a jogviszony mennyi ideje áll fenn. A pótszabadság a családi állapottól sem függ, vagyis nem feltétele, hogy az édesapa házasságban éljen.
Az irányelv rugalmasságáról azonban a magyar szabályozás dönt majd, tehát, hogy milyen határidővel adható ki a tíz nap a gyermek megszületését követően. A jelenlegi törvények szerint - közölte az Ecovis Hungary Legal - az apaszabadságot a gyermek születését követően rugalmasan, de legkésőbb a születéstől számított második hónap végéig kell kiadni.