rektor;áremelkedés;rezsi;Pécsi Tudományegyetem;kancellária;energiaárak;Miseta Attila;

- Akár tízmilliárdos pluszkiadást is jelenthet a Pécsi Tudományegyetemnek az energiaárak emelkedése

Egyelőre nehéz a tisztánlátás, de borúlátóak a prognózisok.

A legrosszabb esetben akár 10 milliárd forint nem tervezett kiadást jelenthet a Pécsi Tudományegyetem (PTE) számára az energiaárak emelkedése - nyilatkozta Miseta Attila, az egyetem rektora a 24.hu-nak.

Mint ismeretes, a felsőoktatási átszervezési hullám keretében a mintegy 20 ezer hallgatót oktató Pécsi Tudományegyetem is alapítványi formába került, ezt követően az intézmény jelentős plusz forrásokhoz jutott. A gáz- és főleg az áram árának drasztikus növekedése azonban felülírta az eleinte kedvezőnek tűnő helyzetet. A rektor mindazonáltal hangsúlyozta, az említett kiadási növekmény még korántsem biztos, mivel az energiaár-prognózis naponta változik és elképzelhető, hogy mégse ugranak akkorát a költségek, mint korábban a gazdasági szakemberek egy része számolta. Egy ígéret szerint továbbá kapnak némi támogatást a kormánytól az energiaárak növekedésének kezelésére. A pontos összeget erre vonatkozóan azonban nem tudni.

A Pécsi Tudományegyetem kancellárja nevében a kancellária üzemeltetési és beszerzési igazgatója, Zalayné Cseresznyés Tímea válaszolt a lap kérdéseire. Ő is hangsúlyozta, hogy az energiakiadások dolgában egyelőre még senki nem lát tisztán, mindenesetre a kancellária több megoldási javaslaton is dolgozik, emellett tárgyalásokat folytat. Rögzítette továbbá, hogy „sem az oktatásban, sem pedig a tudományos, kutatási és gyógyítási tevékenységekben nem jelenthet fennakadást a fenntartási költségek változása”.

Zalayné Cseresznyés Tímea válasza szerint mostanáig a PTE működési és dologi kiadásainak összege 42 milliárd forint volt, ebből a gáz 1 százalékot, a villamosenergia 2,5 százalékot tett ki. A 2022-es működési kiadásokból viszont számításaik szerint a gáz 2,5, az áram pedig 10 százalékot visz majd el. Ez alapján számolva jövőre a gázra 600 millióval, az áramra 3 milliárddal kell majd többet költenie az egyetemnek. 

Azzal összefüggésben, hogy a rektor és a kancellária prognózisai között jelentős különbség van, a 24.hu azt írta, az egyetem a fűtést és a melegvizet a Pétáv Kft.-től kapja, ami jelenleg évi csaknem 3 milliárdos költséget jelent. Miseta Attila pedig attól tart, hogy a távfűtő is árat fog emelni.

A rektor szerint nem terveznek online oktatásra átállni, azt azonban mérlegeli az egyetemvezetés, hogy érdemes-e adott esetben a PTE több tucatnyi épülete közül valamelyiket részben, vagy egészben bezárni, amelynek kihasználtsága nem megfelelő, a fűtése pedig drága. Ilyesmi eddig az egyetem szekszárdi karának a kollégiuma esetében került szóba, mivel ott a kihasználtság 50 százalék alatt van. Elképzelhető, hogy jobban megérné inkább albérletre támogatást adni az oda felvett hallgatóknak.

Frissítés

A cikk megjelenése után Zalayné Cseresznyés Tímea pontosítást kért, mivel ő az egyetem 2022-es energia-többletköltségét osztotta meg a lappal. Vagyis a kancellária adatai szerint már ebben az évben 3,6 milliárddal nő a PTE áram- és gázkiadása. Így viszont a rektor és a kancellária adatai szinte maradéktalanul erősítik egymást, és akár 10 milliárddal is sújthatja az energiaáremelés az egyetemet egy teljes évben. Ugyanakkor az igazgató hozzátette, hogy a PTE még ezután és közbeszerzéssel dönt a 2023-as áram- és gázvásárlásról, s remélhetőleg olyan árban sikerül megállapodni, ami jelentős mértékben lefaragja a jelenleg prognosztizált kiadásokat.

A megdönthetetlen indoklás: háborús veszélyhelyzet.