gázár;áramár;háztartási energia;

- Újabb csúcsot döntött az áram ára

A folytatódó energiapiaci őrület az átlagnál magasabb háztartási fogyasztás díjainak további emelésével is fenyeget.

Hétfőn ismét csúcsot döntött az áram piaci ára a Hupx nevű magyar tőzsdén. A honlap adatsora szerint egy megawattóráért (MWh) 731 eurót kértek. Ez egyetlen nap alatt 34 százalékos drágulás, illetve 3 százalékkal haladja meg a pénteken beállt, 709 eurós eddigi csúcsot.

Csak viszonyításképp, ugyanez a termék évtizedekig 20 és 100 euró között ingadozott, de 2020 áprilisában éppenséggel 6,61 eurón állt. De hogy kissé lejjebb hozzuk a földre az adatokat, lapunk számításai szerint a mostani rekord kilowattóránként (kWh) pont 300 forint azért az áramért, amelynek rezsicsökkentett, lakossági ára körülbelül 36,2 forint. Ráadásul ebben – közgazdaságilag teljességgel indokolhatatlan módon – az áram mint termék árát ma már csak mintegy 5,1 forinton tartják nyilván: a fennmaradó részt az adókon túl rendszerhasználati díj címén a - kormányfői jóbarát, Mészáros Lőrinc érdekeltségét is maguk között tudó – hálózatüzemeltetők kapják. De még az áram – méltán nagy felhördülést kiváltó - „lakossági piaci ára” is „csak” 70,1 forint. Igaz ugyanakkor, hogy a lakossági áramárat éppenséggel nem is kellett volna emelni, hisz a Paksi Atomerőmű változatlanul kWh-nként 12 forintért bőven megtermeli a lakosságnak elegendő áramot.

Bár az irányadó német kereskedés 660 eurón állt, a Bloomberg – a Portfolió tolmácsolásában - arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2023-as szerződéses árak tegnap először lépték át a lélektaninak számító, ezer eurós határt.

A piaci gázárak tegnap ezzel ellentétes irányt vettek. Miközben pénteken az irányadó, Ttf nevű holland tőzsdén MWh-nként 340 euró ért újabb történelmi csúcsra a gázár, addig tegnap – az orosz-ukrán háború február végi kitörése óta nem látott mértékben – 280 euróig estek. A csökkenés hátterében a Robert Habeck német gazdasági miniszter vasárnapi nyilatkozata állhatott, miszerint a az ország gáztárolóit immár 85 százalékban teletöltötték gázzal, amely érték a vártnál gyorsabban nő. E piac szintén elborzasztó – mondhatni összeurópai gazdasági válságot okozó – adatai szerint ugyanez az – elmúlt évtizedek során általában 10-30 euróba kerülő – földgázmennyiség 2020 május 21-én 3,8 eurót kóstált holland tőzsdén. A Ttf pénteki csúcsa számításunk szerint köbméterenként 1355 forintot jelent. A 101 forintos, rezsicsökkentett lakossági díjban ugyane gáz mint termék árát 50 forinton tartják nyilván, a „lakossági piaci tarifán” belül pedig e tétel mintegy 700 forint.

A piaci energiaáremelkedés közvetlenül elsősorban a lakosságon kívüli vevőket érinti. Igaz, ez oly húsba vágó, hogy a termékek árainak többszöröződésével, mi több, számos ágazatot elsöprő csődhullámmal is fenyeget. Mindazonáltal ennek nyomán az átlagnál magasabb háztartási fogyasztás díjainak további emelése is borítékolható.

Leálló gazdasági növekedés, magas infláció, csökkenő reálbérek és zsugorodó lakossági fogyasztás – elemzők szerint ez vár Magyarországra a következő 12 hónapban.