Magyar idő szerint csütörtökön éjfélkor véget ért az átigazolási időszak a legtöbb európai országban, s koronavírus ide, gazdasági válság oda, az élcsapatok nem fukarkodtak euró százmilliókat költeni az elmúlt hónapokban.
Hónapok óta beszédtémát szolgáltatott az ötszörös Aranylabdás Cristiano Ronaldo jövője. A 37 éves támadó az előző szezon végével eldöntötte, távozna a Manchester Unitedtől, ugyanis a Bajnokok Ligájában szeretne futballozni. Kezdetben a Chelsea-vel boronálták össze, ám Thomas Tuchel köszönte, de nem kért Ronaldóból, mint ahogyan a Bayern München, az Atlético Madrid, az Inter és az AC Milan sem. Miután fogytak a lehetőség, szárnyra kelt a pletyka, amely szerint korábbi csapata, a portugál Sporting lehet a következő állomás, ám Ruben Amorim vezetőedző azzal fenyegetőzött, felmond, hogyha a klubvezetés leigazolja honfitársát.
Ronaldo végül nem kellett senkinek, az MU kispadjára nyáron kinevezett Eric Ten Haag pedig nehéz helyzetbe került. Úgy fest, ő sem számol a rutinos futballistával, akinek távozását csapattársai is támogatták volna, ugyanis csak bomlasztja az öltözőt.
Manchester vörös felén egyébiránt nagy volt a mozgás a nyáron, a legdrágább transzfer is a rekordbajnokhoz köthető. A klubvezetés nem sajnált 95 milliót kifizetni Antonyért az Ajaxnak, amely több mint százmilliós profittal zárt, ugyanis Lisandro Martinezt is 57 millióért értékesítette a machesterieknek. A Real Madriddal sikert sikerre halmozó Casemiro új kihívást keres Manchesterben, de Christian Eriksen is már a csapot erősíti – az MU 238 milliót költött új játékosokra.
A város túl felén a City mintegy 140 millióért igazolt, de míg a rivális eladni szinte egyáltalán nem tudott, addig Pep Guardioláék 20 milliós profittal zártak. Mindezt tették úgy, hogy sikerült megszerezni Erling Haalandot, aki az első öt bajnokin kilenc (!) gólt lőtt.
Messze a legtöbbet a Chelsea költötte, a klub új tulajdonosai nem voltak restek invesztálni az együttesbe. Erre szükség is volt, mivel az elhúzódó eladási procedúra miatt több kulcsjátékos is úgy döntött, szerződése lejártával inkább odébb áll.
A 21 éves Wesley Fofana minden idők negyedik legdrágább védőjévé vált az érte kifizetett 80 millió euróval, nála többet korábban csak Harry Maguire-ért, Matthijs de Ligtért és Virgil van Dijkért adtak. Marc Cucurella balhátvéd posztra érkezett 65 millióért, míg csatárnak Raheem Sterling 56 millióért. A rutinos Kalidou Koulibalyért is kicsengettek 38 milliót, míg a zárónapon érkezett Pierre-Emerick Aubameyang. A 33 éves gaboni gólzsák szerződését januárban felbontotta az Arsenal, most pedig Barcelonában sem marasztalták Robert Lewandowski érkeztével. A katalánok azonban jobb üzletet csináltak, hiszen a 12 millió euró mellé Marcos Alonso játékjogát is megkapták. Aubameyangot furcsa lesz újra Londonban játszani látni, már csak azért is mert a csatár jobb karján ott ékeskedik egy arsenalos tetoválás.
Az ágyúsok jelenleg öt forduló után makulátlan mérleggel vezetik a Premier League-et, ez annak is köszönhető, hogy a Manchester Citytől érkező duó, Gabriel Jesus, valamint Oleksandr Zinchenko is nagy erősítést jelentett. Az ugyancsak londoni Tottenham közel 170 milliót költött, míg a legutóbbi kiírásban hetedik West Ham több mint 180 milliót.
Az angol csapatok gazdasági fölénye továbbra is egyértelmű, a Chelsea, a Manchester United, a West Ham és a Tottenham mögött meglepő módon a Nottingham Forest költötte a legtöbbet, az újonc alakulat több mint 20 játékost szerzett meg, nagy kérdés, hogy mennyi időbe telik majd ezen futballisták beépítése. Az újgazdag Newcastle egyelőre visszafogottan erősített, ugyanakkor Alexander Isak megszerzése új perspektívákat nyithat meg, a svéd támadó ráadásul egyből bevette a Liverpool kapuját.
Költekezés szempontjából a legjobb tízbe csak három nem angol csapat fér be. A hatalmas adósságokat maga előtt görgető Barcelona Lewandowski mellett Raphinhát, Jules Koundét, Franck Kessie-t, Andreas Christensent, valamint Héctor Bellerint is megszerezte – mindez valamivel több mint 150 millióba került. Szinte ugyanennyit költött a Paris Saint-Germain és a Bayern München is.
Ronaldóhoz hasonlóan Szalai Attila sorsa is hónapokon át beszédtémát szolgáltatott, több Premier League-klubbal is összeboronálták, ám végül úgy hírlik, csak a Zenit adta volna meg a Fenerbache által elvárt 20 millió eurót. Sajtóhírek szerint az orosz csapat évi 500 ezer eurós bérét megötszörözte volna, ám Szalai visszautasította a lehetőséget, feltehetően ugyanis jól érzi magát Törökországban, s minden bizonnyal inkább egy nyugat-európai bajnokságba szeretne majd szerződni.
A legdrágább nyári transzferek
Játékos - Honnan - Hová - ár (euró)
1. Antony Ajax Manchester United 95 millió
2. Wesley Fofana Leicester Chelsea 80.4 millió
3. Aurélien Tchouameni Monaco Real Madrid 80 millió
4. Darwin Núnez Benfica Liverpool 75 millió
5. Casemiro Real Madrid Manchester United 70.65 millió
6. Alexander Isak Real Sociedad Newcastle 70 millió
7. Matthijs de Ligt Juventus Bayern München 67 millió
8. Marc Cucurella Brighton Chelsea 65.3 millió
9. Erling Haaland Dortmund Manchester City 60 millió
10. Raphinha Leeds Barcelona 58 millió
Richarlison Everton Tottenham 58 millió