kormányváltás;Egyesült Királyság;Liz Truss;

II. Erzsébet uralkodása alatt először zajlott le az átadás-átvétel a Buckingham-palotán kívül

Liz Truss a déli órákban kapott felkérést kormányalakításra II. Erzsébettől, a kiránynő balmorali nyári rezidenciáján. Így fél egy körül már ő volt a szigetország 56. és a királynő 15. miniszterelnöke, egyben a harmadik nő a pozícióban.

Az átadás-átvétel II. Erzsébet uralkodása alatt először zajlott le a Buckingham-palotán kívül, de a formalitások nem szenvedtek csorbát.

Előzőleg Boris Johnson feladta a leckét kora reggeli búcsúbeszédével Trussnak. A távozó kormányfő ókortörténeti leckét adott családjának, híveinek és a médiának, amikor Cincinnatushoz hasonlította magát. (A római államférfit a hagyomány szerint i.e. 458-ban az eke szarva mellől hívták vissza a hatalomba az aequusok támadásának visszaszorítására, s gyors győzelme után két héttel lemondott és megtért a birtokára. A klasszika filológiai tudását folyton fitogtató Johnson nem tette hozzá, hogy a hazaszeretet jelképét két évtizeddel később egy összeesküvés leverésére is visszahívták dictatornak, de a veszély elhárultával megint lemondott címéről.) A további karrierjére vonatkozó szóbeszédek kapcsán a Downing Street 10. előtti utolsó megszólalásában "BoJo" leszögezte, hogy most egy olyan "gyorsítórakétához" lesz hasonlatos, amely "küldetése teljesítése után visszazuhan és észrevétlenül elmerül valahol a Csendes-óceánban". A "This is it folks" (Itt a vége, emberek.) kezdetű szónoki remekmű felsorolta a kormányfő legnagyobb vívmányait, kezdve a Brexit végrehajtásával egészen az Ukrajnának nyújtott támogatásig, de egyetlen önkritikus, alázatos szó sem hangzott el a párt, a kormány és az ország lejáratásával kapcsolatban. Johnson azt a benyomást keltette, mint aki teljes mellszélességgel támogatja az új kormányt és nem gondol a visszatérésre.

Liz Truss: antinukleáris tüntetésektől a tory jobbszárnyig

Lebilincselő történet az 1975-ben született Liz Truss életrajza, az akaraterő, becsvágy, kitartás és opportunizmus győzelme. Családi gyökereiből senki sem mondta volna meg, hogy a konzervatívok vezetőjeként költözik majd be a Downing Street 11-ben lévő kormányfői rezidenciába, amelynek Boris Johnsontól örökölt fényűző berendezésén, józanul, nem kíván változtatni. Hiszen szorítja az idő, legkésőbb 2024. december 12-én a 170 ezres tory tagság után immár az egész ország előtt kell megmérettetnie magát.

A tory vezetőválasztási kampány során nagy figyelmet kapott a tény, hogy szülei, John és Priscilla egykor szélsőbaloldali elkötelezettségű aktivisták voltak, akik gyerekkorában nukleáris leszerelési tüntetésekre cipelték elsőszülött lányukat és három öccsét. Az elméleti matematikus édesapa, aki ma is a Leedsi Egyetem professor emeritusa, látványosan nem támogatta Liz korteshadjáratát. John egyetemi pályafutása során a család sok helyen megfordult. Liz Truss Oxfordban született, majd a skóciai Paisley-be, innen Kanadába, végül Leedsbe költöztek. Az elmúlt hetekben a külügyminiszter asszony igaztalan megjegyzésekkel illette a helyi Roundhay állami középiskolát, ahová 1988-93 között járt: "Hallottunk a rasszizmusról és szexizmusról, de kevés idő maradt arra, hogy mindenki megtanuljon olvasni és írni" mondta. Kijelentése mögött ellenfele, Rishi Sunak privilegizált neveltetésének kritikája állhatott, de súlyosan megsértette az iskolát, amelynek volt tanulói közül hozzá hasonlóan többen is bejutottak az Oxfordi Egyetemre.

Truss a legrangosabb oxfordi kurzust, a filozófia, politika és közgazdaságtan szakot végezte el. Egyetemi évei kezdetén aktívan támogatta a Liberális Demokratákat. Most, hogy Balmoralban fogadta őt a királynő, érdemes felidézni, hogy a párt 1994-es konferenciáján a monarchia megszüntetése mellett érvelt. Mire azonban befejezte az egyetemet, már több fantáziát látott a Konzervatív Pártban. Első munkahelyei az üzleti élethez kötötték, könyvelő lett a Shellnél, majd gazdasági igazgató a Cable & Wirelessnél. Fiatalon ment férjhez könyvelő társához, Hugh O'Learyhez, akit "sziklaszilárd támaszaként" emleget. Két tinédzser lányuk van. Kapcsolatuk túlélte Liz 2004-2005-ös félrelépését a pártbéli mentorának kijelölt nős képviselővel, Mark Fielddel.

Truss 2010-ben harmadik próbálkozásra jutott be a parlamentbe, David Cameron volt kormányfő támogatásának köszönhetően a biztonságos dél-nyugat norfolki választókerület jelöltjeként lett végül eredményes. Ettől kezdve üstökösként emelkedett a magasba karrierje. Már 2012-ben az oktatási tárca államtitkára lett, két évvel később mezőgazdasági és környezetvédelmi miniszter. A Brexit hozta el Truss talán legnagyobb pálfordulását. Míg a népszavazási kampányban "tragédiának" nevezte az Európai Unió esetleges elhagyását, amikor ez megtörtént, ugyanezzel az elánnal vetette magát bele a kilépés kínálta lehetőségek hangoztatásába. Theresa May kormányzása alatt kevésbé volt sikeres igazságügyi miniszterként, majd a pénzügy tárca második embereként. Sokkal inkább megtalálta magát, amikor Boris Johnson előbb a külkereskedelmi, majd 2021 elején a külügyi portfólióval jutalmazta kétségtelen szorgalmát. A brit diplomácia fejeként nevéhez fűződik az Iránban koholt vádak alapján bebörtönzött Nazanin-Zaghari Ratcliffe kiszabadítása, az ukrajnai invázió kezdete óta pedig Johnson oldalán az Oroszország és az Egyesült Királyságban letelepedett Putyin-barát orosz oligarchák elleni szankciók következetes élharcosa.