Publicisztika;

- Ársokk

Műtrágyából már az első félévben is a korábbi 60-70 százalékát vették a gazdák, igaz azt is két-háromszoros áron. De legalább volt - mondták. Az újabb hírek viszont már arról szólnak, hogy drágán sem lesz, mert sorra zárnak be a mesterséges tápanyagokat gyártó üzemek a földgáz áremelkedése, illetve hiánya miatt. Lengyelországban már egy se működik, a hazai egyetlen ilyen üzem, a péti Nitrogénművek pedig néhány hete szintén áll. A kormánnyal folyamatos összetűzésben álló tulajdonos, Bige László a napokban a sajtóban tárta fel okait és vízióit a műtrágya hiányos világról. De nélküle is tudják a gazdák, és a velük kapcsolatban álló kereskedők, hogy cudar világ jön az agráriumban, aminek viszont mi, fogyasztók isszuk meg igazán a levét. 

A növekedést serkentő és az átlaghozamokat növelő műtrágyák várható hiánya megint a kevéssé tőkeerős üzemeket küldi padlóra, a nagyok képesek lesznek ezután is megvásárolni a folyamatosan dráguló szereket. 2020-ban még 70-80 ezer forint volt tonnája a népszerű NPK műtrágyának, 2021-ben ez 200 ezer forint fölé drágult, idén az első félévben már meghaladta a 300 ezret, és Bige elmondása szerint a jelenlegi gázárak mellett 500-600 ezer forintra nőne. Ki az, aki ezt a költséget ki tudja termelni - csodálkoznak rá a hihetetlen árra a gazdák. Az átlaghozamok az aszály miatt egyébként is a felére estek, víz nélkül pedig a trágyázás is hatástalan. Az sem vigasz számukra, hogy a mezőgazdasági termelői árak - emennyiért átadják a termékeket a kereskedőknek, feldolgozóknak - 30-40-50 százalékkal nőttek, amikor az üzemanyagok, a kemikáliák és a munkaerő ára ennél nagyobb arányban emelkedik. Kész veszteség a termelés - hallani úton útfélen -, és a lendület visz sokakat előre, próbálnak árat emelni, hitelből fejleszteni.

Az elkésett kormányzati intézkedések már nem képesek visszafordítani az áremelési hullámot, a termelést drágító tényezők pedig még csak ezután kezdenek igazán begyűrűzni az árakba,

és ha nem történik valami csoda, a ma megjelenő inflációs mutató csak előjátéknak tekinthető egy katasztrófához.