Árplafont javasol az Unióba behozott orosz olajra és gázra az Európai Bizottság szerdai, az energiaválság megoldását célzó, ötpontos javaslata. De indítványozzák a csúcsidőszaki áramfogyasztás visszafogását, az „alacsony költségű”, vagyis a nap-, szél-, víz-, lignit-, és nukleáris erőművek, nem különben az olaj- és gázcégek extraprofitjának átcsoportosítását a kárvallott lakosság és vállalatok támogatására, illetve a tiszta, belföldi energiahasznosításba. Elősegítenék az emelkedő árak miatt megrendült helyzetű szolgáltatók anyagi támogatását is.
Az Orbán-kormány természetesen ezek jó részével sem ért egyet. Ehelyett a hazai gáz- és szénkitermelés fokozását, további gáz beszerzését, a tűzifa és a szén kivitelének tilalmát, az elavult, környezetszennyező mátrai lignitblokkok újraindítását, sőt, működésük négy éves meghosszabbítását, hasonlóképp a jelenlegi paksi atomblokkok újabb üzemidő-hosszabbítását indítványozták, valamint – mellesleg – bejelentették az adott szint feletti lakossági áram- és gázfogyasztás rezsijének megtöbbszörözését. A tegnapi bejelentések szerint 18 Celsius-fokos felső korlát meghatározásával – a kórházakat és a szociális intézményeket kivéve – negyedével csökkentenék az állami intézmények gázfogyasztását, a jelenlegi, illetve csillagászati árakon befagyasztanák az állami erdőkből beszerezhető tűzifa árát. Gulyás Gergely minden gondunk eredendő okának azt tartja, hogy az EU kereskedelmi korlátozásokat vetett ki Oroszországra és nem azt, hogy Putyin több mint fél éve bombázza Ukrajnát.
Már így felsorolva is: micsoda különbség. Egy átgondolt, tudományosan megalapozott, hosszú távú elképzeléscsomag, szemben Orbánék szovjet típusú, több gázt, olajat, atomot erőltető, nyilvánvalóan avítt világával.
Mintha nem is lett volna rendszerváltás.