Az energiárakat letörő közös európai intézkedésekről tárgyaltak az uniós tagállamok energiaügyi miniszterei pénteki rendkívüli brüsszeli ülésükön. Döntéseket nem hoztak, de felkérték az Európai Bizottságot, hogy szeptember közepéig álljon elő konkrét kezdeményezésekkel.
Ezek között szerepelne a gázár korlátozása, de nem csak az oroszé, hanem minden importgázé. Az EU27-ek többsége nem ért egyet javaslattal, hogy csak az Oroszországból érkező gázra vezessenek be árplafont. Putyin orosz elnök azzal fenyegetőzik, hogy teljesen leállítja az európai szállításokat, ha az energiahordozó árát korlátozzák. Egyes kelet- és közép-európai országok miniszterei, köztük a Magyarországot képviselő Szijjártó Péter, annak a véleményüknek adott hangot az ülésen, hogy a lépést követően Moszkva elzárná az gázcsapokat.
A tárcavezetők azt is várják a biztosi testülettől, hogy szeptember közepéig olyan intézkedéseket fog javasolni, amelyek nyomán korlátoznák az alacsony termelési költségű, viszont rekordnyereséget elkönyvelő villamosenergia-termelők árbevételét, egyes hírek szerint megawattóránként 200 euróra. (A regionális referenciaértéknek számító németországi ár jelenleg 450 euró/megawattóra) Emellett bevezetnék a fosszilis tüzelőanyagon alapuló energiacégek szolidaritási hozzájárulását. Az ebből származó bevételeket a magas energiaárakkal küzdő fogyasztók támogatására használnák fel. Kadri Simson energiaügyi biztos a rendkívüli ülés után tartott tájékoztatóján azt mondta:
“Olyan eszközökre van szükségünk, amelyek biztosítják az energiaszektor által élvezett bevételek tisztességes elosztását”.
A miniszterek javaslatokat kérnek a brüsszeli testülettől arról is, hogyan lehetne ösztönözni a villamosenergia-kereslet összehangolt csökkentését, és rendkívüli támogatással megőrizni a nehézségekkel szembesülő energiaszolgáltatók pénzügyi likviditását. Ugyanakkor nem támogatták a bizottsági elképzelést, hogy az országok csúcsidőben kötelezően csökkentsék az energiafogyasztásukat. “A tagállamok általában nem szeretik a kötelező intézkedéseket”, mondta erről az energiaügyi biztos.
A miniszterek beszámoltak egymásnak arról, hogy országuk hogyan készült fel az idei télre. A tagállamok számos intézkedést hajtottak végre, például rendeletet fogadtak el a gáztárolók feltöltéséről és a szolidaritás szellemében történő megosztásáról, diverzifikálták az ellátási forrásokat, és kötelezettséget vállaltak arra, hogy 15 százalékkal csökkentik a gáz iránti keresletet ezen a télen. Az EU földalatti gáztartalékainak 82,5 százalékát feltöltötték, jóval a vonatkozó rendeletben meghatározott november 1-jei határidő előtt. Kadri Simson bejelentette, hogy felgyorsítják a közös gázbeszerzésekre szolgáló platform felállítását is.
Szijjártó Péter megüzente, hogy Magyarország „semmilyen módon” nem támogatja az uniós gázárstopotAz Orbán-kormány júniusban is drágábban vette Putyintól a gázt, kétmilliárddal többet fizetett a tőzsdei árhoz képest