király;III. Károly;

Kihirdették, III. Károly az Egyesült Királyság új uralkodója

Károly Fülöp Artúr György neve ezentúl III. Károly. II. Erzsébet temetésének napját munkaszüneti nappá nyilvánítják, az iskolák is zárva maradnak. A The Guardian értesülései szerint szeptember 19-én helyezik örök nyugalomra a néhai uralkodót.

Szombaton hivatalosan brit királlyá nyilvánították III. Károlyt, miután anyja, II. Erzsébet brit királynő csütörtökön 96 évesen elhunyt. Hetven évi uralkodással A királynő XIV. Lajos francia király (1643-1715) után ő a második, aki a legtöbb időt tölthette a trónón. Fia, Károly 73 évesen lépett az örökébe.

A londoni Szent Jakab palotában zajló eseményen III. Károlyt, az eddigi walesi herceget a trónöröklést felügyelő tanács – tagjai között megtalálhatóak prominens politikusok, a királyi család tagjai és a canterburyi érsek – előtt kiáltották ki hivatalosan királynak.

Az eseményen jelen van Liz Truss miniszterelnök, konzervatív vezető, Sir Keir Starmer munkáspárti vezető, továbbá Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Sir Tony Blair és Sir John Major volt kormányfő.

A ceremónia első részében hivatalosan bejelentették a királynő halálát, kikiáltották az új királyt, az erről szóló dokumentumot kézjeggyel látták el, majd felolvasták.

Az új király bejelentette „imádott édesanyja, a királynő” halálát. – Az egész világ együtt érez velem abban a pótolhatatlan veszteségben, amelyet mindnyájan elszenvedtünk – fogalmazott.

III. Károly letette a skót egyház biztonságról szóló esküt. Kamilla királynéról pedig azt mondta, hogy „rendkívül ösztönzi őt” imádott felesége állandó támogatása.

III. Károly úgy fogalmazott, hogy „nagyon is tisztában van” a rá váró feladatokkal. – Édesanyám példát mutatott az élethosszig tartó szeretetből és az önzetlen szolgálatból. Uralkodása páratlan volt időtartamában, elhivatottságában és odaadásában. Még ha gyászolunk is éppen, hálát adunk ezért a legelhivatottabban élt életért.

Nagyon is tudatában vagyok ennek a nagy örökségnek, továbbá a kötelességnek és a komoly felelősségnek, amely most rám szállt 

– mondta.

A III. Károly által a ceremónia során jóváhagyott egyik utasítás szerint

munkaszüneti nappá nyilvánítják II. Erzsébet temetésének napját.

Ezen a napon az iskolák is zárva maradnak.

Bár a temetés pontos időpontját még nem tudni, a The Guardian szerint lehetséges, hogy szeptember 19-én, hétfőn tartják. A helyi média beszámolója szerint a temetésre várhatóan ellátogat Naruhito japán császár is. Ha ez így lenne, az az első tengerentúli útja lenne azóta, hogy 2019-ben a krizantémtrónra lépett apja lemondását követően.

Eközben hatalmas tömegek gyűltek össze a Buckingham-palotánál, hogy leróják tiszteletüket II. Erzsébet előtt. Az egybegyűltek a királynő előtt tisztelgő üzeneteket, róla készült gyerekrajzokat, virágokat és gyertyákat helyeztek el a palota környékén és a Green parkban.

A király ezt követően a tanács előtt aláírta az esküjét, amelyet tanúk is kézjegyükkel láttak el.

Az eseményre civileket is beengedtek, voltak köztük olyanok, akik házi kedvenceikkel érkeztek, mások virágokat szorongattak, de a BBC beszámolója szerint volt pókemberes pizsamában lévő kisgyerek, és bár sokan öltönyben érkeztek, akadt, aki biciklisruhát viselt.

A palota erkélyén felolvasták a III. Károly trónutódlásáról szóló nyilatkozatot, majd felcsendült a brit himnusz. Ezután háromszoros hurrá fogadta az új királyt, majd véget ért a ceremóniának a palotában tartott része. Az esemény a Royal Exchange-nél folytatódott, ahol felolvasták a nyilatkozatot, majd ismét kinyilvánították, "Isten óvja a királyt!".

Észak-Írországban, Skóciában és Walesben vasárnap délben tartanak hasonló ceremóniákat.

Helyi idő szerint délután 2 órakor főbb parlamenti képviselők hűségesküt tettek az új királynak, köztük Truss és Starmer, valamint a legrégebb óta szolgáló két képviselő, Peter Bottomly és Harriet Harman, továbbá Lindsay Hoyle, az alsóház elnöke. Minden képviselőnek lehetősége lesz esküt tenni a 10 napos nemzeti gyász lejárta után, igaz, ez nem formai követelmény.

A parlamentben ezt követően egészen este 10-ig a királynőről emlékeznek meg politikusok.

A King's Troop, a brit hadsereg ceremoniális egysége díszlövésekkel tisztelgett az új király előtt. Ennek alkalmából 41 lövést adtak le a Hyde Parkban és 62-t a londoni Towernél.

Vlagyimir Putyin orosz elnök gratulált Károlynak királlyá való kikiáltásához – derül ki Oroszország londoni nagykövetségének Facebook-bejegyzéséből. Putyin sikert, jó egészséget és „minden jót” kívánt az új brit királynak.

Az orosz elnök mindazonáltal nem megy el a királynő temetésére – derül ki Dmitrij Peszkovnak, a Kreml szóvivőjének az elmondásából az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint.

Újságrói kérdésre válaszolva Peszkov azt állította, még nem tudni a protokollt, sem azt, hogy egyáltalán részt vehet-e valaki (orosz részről) a szertartáson, vagy miként fog ez kinézni. „Ezt mind a királyi udvarnak vagy a brit hatóságoknak kell bejelenteniük. Még nem volt ilyen bejelentés” – mondta.