temetés;II. Erzsébet királynő;Egyesült Királyság;brit uralkodó;

A 11 napos gyász eseményei

A közvélemény már egy éve, a London Bridge néven ismert emlegetett akcióterv kiszivárogtatásával értesült a II. Erzsébet halálát követő időszak menetrendjéről.

Miután a Buckingham-palota csütörtökön viszonylag későn, este fél 7-kor jelentette be hivatalosan a királynő elhunytát, az események pénteken kezdődtek meg, és szeptember 19-én hétfőn a volt uralkodótól való végső búcsúvételekkel fejeződik be.

Az első és a második nap, szeptember 9–10.

III. Károly és Kamilla királyné visszatérése Balmoralból.

Az új király első audienciája az új kormányfővel.

Megbeszélés a temetési szertartásért felelős Earl Marshal-lal, a Címerügyi Hivatal vezetőjével. A pozíciót jelenleg Norfolk 18. hercege tölti be.

Windsorban megkondulnak a harangok, a londoni Hyde Parkból és a nagy-britanniai, illetve külföldi ún. királyi üdvözlő posztokról tiszteletlövések hangzanak el, egy-egy sorozat Erzsébet életének minden évére. A kormány nemzeti gyászt hirdet meg, a királyi udvar minden tevékenységét felfüggesztve visszavonultan siratja az elhunyt családfőt.

A parlament alsóháza kétnapos rendkívüli ülést kezd, melynek során minden képviselőnek lehetősége lesz felszólalni.

Harmadik nap, szeptember 11.

A londoni St. James's Palotában összeül a Trónöröklési Tanács. Hivatalosan is regisztrálja Erzsébet halálát és proklamálja III. Károly trónra lépését. III. Károly király leteszi hivatali esküjét, majd a palota erkélyéről fanfárok hangja mellett hozzák nyilvánosságra az eseményt. A proklamációt a londoni Cityben is megismétlik. A Towerben és a Hyde Parkban ágyúlövések tisztelegnek az új uralkodó előtt.

Gyász-emlékkönyvek kerülnek elhelyezésre a királyi palotákban, a Buckingham-palota melletti Queen's Gallery-ben, illetve a Lancaster House-ban.

Negyedik nap, szeptember 12.

III. Károly találkozik a Nemzetközösség főtitkárával és annak a 14 országnak a főmegbízottjával, melyeknek ő lesz az államfője.

II. Erzsébet koporsóját az edinburghi Holyroodhouse Palota tróntermébe szállítják.

Ötödik nap, szeptember 13.

A koporsót a Royal Mile királyi felvonulási úton díszmenetben az edinburghi St Giles' székesegyházba viszik át. A királynő gyermekei virrasztáson vesznek részt a koporsó körül. A gyászoló skótok elhaladhatnak a ravatal előtt.

Hatodik nap, szeptember 14.

II. Erzsébet koporsóját repülővel Londonba, a Buckingham-palota tróntermébe szállítják.

III. Károly a hét második felében a hagyományoknak megfelelően az Egyesült Királyság mind a négy tartományát felkeresi.

Hetedik-tizedik nap, szeptember 15-18.

II. Erzsébetnek a királyi lobogóval betakart és a birodalmi állami koronával díszített koporsóját a westminsteri palotába viszik, ahol öt napig lesz felravatalozva. Ez alatt az idő alatt a lakosságnak alkalma lesz búcsút venni tőle. Károly, Anna, András és Eduárd várhatóan újabb virrasztáson emlékeznek meg édesanyjukról.

Az új király ezeket a napokat már lázas tevékenységgel tölti, védelmi, nemzetbiztonsági, rendőrségi vezetőkkel, illetve a temetésre érkező külföldi államférfiakkal, királyi családok képviselőivel és más közjogi méltóságokkal találkozik.

Tizenegyedik nap, szeptember 19.

A búcsú napja. Az állami temetés keretében a koporsót a hivatalos ágyútalpra helyezve, a királyi család kíséretében szállítják át a westminsteri apátságba. A gyászistentiszteletet várhatóan az apátság dékánja celebrálja helyi idő szerint 11 órás kezdettel.

II. Erzsébet temetési ceremóniájára e nap délutánján kerül sor a windsori kastély Szent György-kápolnájában. A nap végén a királyi család magánjellegű szertartás keretében köszön el a királynőtől, akinek végső nyughelye szülei, testvére és férje koporsóival együtt az ugyanitt található VI. György emlékkápolnában lesz.