– Reggel fél nyolckor még azt mondták a szervezők, tartsunk távolságot, hátha nem leszünk elegen, hogy körbeérjük ezt a nagy az iskolát. Alig telt el negyedóra telt, és szinte egymás lábát tapostuk: nemcsak a főépületet vettük körbe szorosan, egymás kezét fogva, de még a szemben lévő tornacsarnok előtt is tömött sorok álltak. Ezt mondta nem kis meghatottsággal egy elegáns kiskosztümbe öltözött nyugdíjas nagymama hétfőn reggel a miskolci Herman Ottó Gimnázium előtt, ahol fekete ruhában, élőláncot alkotva tiltakoztak diákok, szülők, tanárok, kiállva igazgatóhelyettesükért, Dezsőfi Györgyért, akit a tankerület vezetője pénteken felmentett posztjáról. A szóbeli indoklás szerint azért, mert szeptember 5-én élére állt a tantestület által szervezett polgári engedetlenségnek noha ezt a pozíciója miatt nem tehette volna meg.
A kollégájuk felmentése után egyébként „megnőtt a tűz” a hermanos tanárokban, hiszen amíg a polgári elégedetlenségi mozgalomban a tantestület kétharmada, 37 pedagógus vett részt, addig a petíciójukban immár több mint ötvenen követelték a tankerület vezetőjétől, vonja vissza az intézkedést.
Az igazgatóhelyettes – aki hétfőn reggel immár egyszerű tanárként állt be a tüntetők sorfalába, hatalmas együttérző és bátorító tapsot kiváltva az ezer-ezerötszáz fős tömegből – írásban kérte az indoklást, s közölte: nem állt élére a tiltakozó akciónak, részt vett benne, ahogyan a többiek.
Szavaik szerint elutasítják, hogy Dezsőfi Györgyöt azért mentették fel, mert kiállt a tanárokért és a diákok érdekeiért, a magyar oktatás jobbításáért a polgári engedetlenségben. „Elkeserít és felháborít minket, hogy egy kiváló szakembert ezekért retorzió ér” – olvasható a nyilatkozatban.
„Északkeleti Betörés” – ezzel a táblával a nyakában állt a sorfalban Gyenes István, a gimnázium végzős diákja, aki lapunknak elmondta: Tóth Géza meteorológus alakját idézte ezzel, akit azért internált 1950-ben a magyar titkosrendőrség, s vitt a recski munkatáborba, mert egy általa szerkesztett időjárás jelentésben lágy nyugati szellőket ígért, míg északkeletről, a Szovjetunió irányából fagyos légrétegek betörését jósolta. Szerinte a tankerület indoklása, amellyel leváltották posztjáról az igazgatóhelyettesüket, ehhez hasonló „hülyeség.”
– Gyerünk zrínyisek! – terelgette a diákokat Rácz József a közeli, inkább a humán érdeklődésű gyerekeket vonzó gimnázium matematika-informatika szakos tanára. Az ő igazgatójuk vasárnap egy körlevelet küldött ki, amelyben arról tájékoztatta a pedagógusokat és a diákokat, hogy a hermanos tiltakozó akció idejében várhatóan megnő a forgalom a környéken, ezért a tanítás csak nyolc óra után tíz perccel kezdődik. Ezzel az intézkedéssel ugyanakkor azt is tehetővé tette, hogy a hermanos akcióval szimpatizáló pedagógusok és diákok időben beérjenek reggel a Zrínyi Ilona Gimnáziumba. Szűcs Péter a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének korábbi elnöke, a miskolci Földes Ferenc gimnázium tanára nemcsak a szeptember 5-i polgári elégedetlenségi akcióban vett részt, de a most hétfői élőlánchoz, majd a diákok felvonulásához is csatlakozott. Hivatalosan bejelentette igazgatójának, hogy újból polgári elégedetlenségben vesz részt és nem tanít hétfőn.
Ezzel voltaképp a kirúgását kockáztatta, hiszen a tankerületek vezetői a tiltakozó pedagógusoknak írt, egyforma szövegezésű, s láthatóan központilag fogalmazott levelükben hangsúlyosan figyelmeztették a tanárokat, hogy „a jövőben hasonló magatartástól tartózkodjanak”, mert a munkamegtagadás ezen formája „alapot ad a munkáltatói rendkívüli felmentésre”.
A Földes és a Herman egyébként „békeidőben” folyamatosan verseng egymással, most azonban itt is, és ott is feketébe öltöztek a diákok, a helyszínen pedig egymás mellett állva, egymás kezét fogva álltak ki a tanárokért.
Az élőláncos tiltakozás reggel nyolc órakor befejeződött, ám a tüntetés folytatódott: a villamos sínek mellett, rendőri kísérettel, több száz diák, szülő és szimpatizáns kilométeres menetoszlopban vonult a Selyemréti úti tankerületi épülethez. Az eseményt hat hermanos diák szervezte. Egyikük, Gyeviczki Soma lapunknak azt mondta: ha a hatalom ellehetetleníti, hogy a tanárok kiálljanak magukért, mert korlátozza és megvonja a sztrájkhoz való jogukat, akkor a diákoknak kell részben helyettük, részben értük ezt megtenni, hiszen rajtuk kevésbé találnak „fogást”. „Egy országot nem lehet kirúgni” – üzenték a menetben feltartott transzparenseken is. A tankerület épülete előtt Sziklai Réka, az egyik szónok arról beszélt, hogy felmentett igazgatóhelyettesük maga is hermanos diák volt, és ma ő a tantestület egyik motorja: nélküle például nem tudták volna megszervezni a koronavírus alatt gördülékenyen az online tanítást. Földeák Levente az esemény másik szónoka azt taglalta, lassan nem lesz, aki tanítsa őket, olyan nagy a létszámhiány, miközben pedagógusok a diplomás bér alig kétharmadát keresik, így a pálya nem vonzó a fiataloknak.
A beszédeket többször megszakították a diákok hangos üdvrivalgásai, tapsai és felhangzott a Pál utcai fiúk musical népszerű betétdala is. Ezt követően a tiltakozók hangos „Gyertek ki!” kiáltással próbálták rábírni László Istvánt, a miskolci tankerület vezetőjét, hogy az épület előtt vegye át a petíciót, ám mivel ez a követelésük sikertelen maradt, az eseményt szervező diákok mentek be az épületbe. Az igazgató az ide szintén bejutott újságírók gyűrűjében a dokumentumot nem vette át, az irodájában azonban már igen.
Szégyenletes incidens
Egy a Facebookra is feltett videón jól látszik, amint az iskolájuktól a tankerület épületéig vonuló diákokat egy Széchenyi úti emeletes ház egyik, magyar zászlóval fellobogózott lakásából vízzel locsolja le egy férfi. Sebe-Gazdig Judit, a DK önkormányzati képviselőjelöltje szégyenletes incidensnek nevezte a történteket, s közölte: becsületsértés és garázdaság vádjával feljelentést tesznek. A menetet azonban ezt kivéve leginkább szimpátiájukról biztosították a miskolciak: sokan tapsoltak, mások az autójukból dudálva biztatták a fiatalokat további ellenállásra.