Európai Unió;jogállamiság;kötelezettségszegési eljárás;7-es cikkely;Sargentini-jelentés;

Jogállamiság: elfogadták a jelentést, az EP hibrid rezsimnek nyilvánította Magyarországot

Nagy többséggel fogadta el csütörtökön az Európai Parlament (EP) plenáris ülése a francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield jelentését, amely leszögezi, Magyarországon egyértelmű veszélyben vannak az EU alapértékei. Az Európai Bizottságot felszólították, minden lehetséges eszközt vessen be a jogállamiság tiszteletben tartatásának érdekében.

Az állásfoglalás a négy évvel ezelőtt született, Judith Sargentini holland zöldpárti EP-képviselő által készített jelentés frissített változata.

Az akkori parlamenti határozat nyomán indult el a tagállamok miniszteri szintű tanácsában a hetes cikkelyes eljárás, amely akár súlyos következményekkel, például a magyar kormány szavazati jogának a megvonásával járhat. A folyamat azonban elakadt, a rendszeres véleménycseréken és meghallgatásokon túl, az EU27-ek nem tudják elhatározni magukat további lépésekre, például ajánlások elfogadására és számonkérésére.

A most jóváhagyott EP-jelentés

elítéli a miniszteri EU Tanácsot, és felszólítja, hogy határozottan lépjen fel a demokrácia, a jogállam és az alapértékek elleni támadásokkal szemben. 

A képviselők sürgetik az Európai Bizottságot is, hogy a kötelezettségszegési eljárásoktól a pénzmegvonásig minden eszközt vessen be a jogállamiság magyarországi tiszteletben tartásának érdekében. Egy elfogadott módosító indítvány - amelynek beterjesztői között van a momentumos Cseh Katalin és Donáth Anna - felhívja a biztosi kollégiumot,

hogy pénzügyi szankciók esetén találjon módot az önkormányzatok és a civil társadalom támogatására, ne büntesse őket a kormány jogellenes magatartása miatt.

A parlamenti határozat leltárba veszi az elmúlt négy év történéseit a Sargentini-jelentés által kiemelt 12 területen, és megállapítja, hogy a helyzet azóta csak romlott. Ezek: az alkotmányos és választási rendszer működése, az igazságszolgáltatás függetlensége, korrupció, adatvédelem, médiapluralizmus, a tudományos élet szabadsága, vallásszabadság, egyesülési szabadság, egyenlő bánásmódhoz való jog, kisebbségek jogai, migránsok jogai, gazdasági és szociális jogok.

“A határozott uniós fellépés hiánya hozzájárult a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok megbomlásához Magyarországon, és az országot a választásos önkényuralom hibrid rezsimjévé tette” 

- fogalmaznak a képviselők.