Európai Parlament;autokrácia;Sargentini-jelentés;

Elfogadta az EP szakbizottsága az aktualizált Sargentini-jelentést, amely szerint az elmúlt négy évben romlott a helyzet

Magyarország választási autokrácia lett. 

“Magyarország a választási autokrácia hibrid rendszerévé vált, és az uniós fellépés hiánya hozzájárult ahhoz, hogy a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok ilyenformán összeomlottak” — nyilatkozta Gwendoline Delbos-Corfied francia zöldpárti EP-képviselő azután, hogy az Európai Parlament állampolgári jogi bizottsága elfogadta jelentését a magyarországi helyzetről.

Az “aktualizált Sargentini-jelentésről”, amely leltárba veszi az elmúlt négy év hazai történéseit, a Népszava számolt be először. A határozatot szerdán 47 igen szavazattal, 10 nem szavazat ellenében és 2 tartózkodás mellett fogadta el a szakbizottság.

Az állásfoglalás megállapítja, hogy az európai értékeket rendszerszintű veszély fenyegeti Magyarországon, és felsorolja azt a 12 területet, amelyeken a 2018-ban jóváhagyott Sargentini-jelentés szerint is aggodalomra okot adó fejlemények történtek. Véleményezi az alkotmányos rendszer működését, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a korrupciót, az adatvédelmet, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tudományos, az egyesülési és a vallásszabadságot, az egyenlő bánásmódhoz való jogot, a kisebbségek, a migránsok és menedékkérők jogait, valamint a gazdasági és szociális jogokat, és azt a következtetést vonja le, hogy a helyzet 2018 óta romlott.

A Delbos-Corfield jelentés felszólítja a kormányok képviselőiből álló uniós döntéshozó fórumot, hogy a hetes cikkelyes eljárás keretében állapítsa meg:

Magyarországon fennáll az uniós értékek súlyos megsértésének egyértelmű kockázata, és tegyen ajánlásokat az Orbán-kormánynak a helyzet orvoslására. 

Mint a szöveg kiemeli, ezekhez a döntésekhez még nem szükséges a tagállamok egyhangú egyetértése.

A dokumentumban a képviselők arra kérik az Európai Bizottságot, hogy tartózkodjon a magyar helyreállítási terv jóváhagyásától mindaddig, amíg Magyarország nem tesz eleget az összes rá vonatkozó európai ajánlásnak, és nem hajtja végre az EU Bíróságának és az Emberi Jogok Európai Bíróságának valamennyi vonatkozó ítéletét. Javasolják, hogy a finanszírozásból zárják ki azokat a felzárkóztatási programokat, amelyek hozzájárulnak az uniós forrásokkal való visszaéléshez vagy a jogállamiság megsértéséhez.