atomerőmű;Nemzetközi Atomenergia Ügynökség;felszólítás;Zaporizzsja;orosz-ukrán háború;

A Zaporizzsja Atomerőmű egyik gépháza

- Felszólította a NAÜ az oroszokat, hogy távozzanak a Zaporizzsja Atomerőműből

Az határozati javaslatot 26 ország támogatta, hét tartózkodott, csak Oroszország és Kína voksolt nemmel.

Hagyja el az ukrajnai Zaporizzsja Atomerőművet Oroszország – áll abban a határozatban, amelyben az ENSZ keretében működő Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) tett közzé csütörtökön a Sky News híradása szerint. Európa legnagyobb atomerőművével kapcsolatban kiemelték, hogy az orosz-ukrán háború „gócpontjává” vált, és a NAÜ szakértői helyszíni vizsgálatuk során megállapították, hogy részben meg is sérült a harcokban.

Amint arról a Népszava is beszámolt, az oroszok által elfoglalt  atomerőmű utolsó reaktorát is le kellett állítani, mert az elektromos hálózat vezetékei megsérültek, azóta csak hűtik, és úgynevezett hideg állapotban tartják a nukleáris létesítményt. A Sky News felidézte, hogy a megszállás ellenére az atomerőművet továbbra az ukrajnai személyzet felügyeli, akiket állítólag az oroszok megkínoztak.

A NAÜ tanácskozásán 35 résztvevő állam közül 26-an szavaztak igennel a határozati javaslatra, heten tartózkodtak, ketten pedig nemet mondtak, diplomáciai források szerint Oroszország és Kína volt ez a két ország.

Eközben csütörtökön Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és kijelentette, hogy „Ukrajna lenyűgöző lépéseket tesz az EU-csatlakozás felé”. Az ország öt nappal Oroszország megszállása után kezdte meg az európai uniós tagság kérelmét, de a csatlakozási folyamat évekig is eltarthat.

Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij KijevbenUrsula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij Kijevben

Zelenszkij Facebook-oldalán kiemelte, hogy Ursula von der Leyen a háború kezdete óta kulcsszerepet játszott Ukrajna támogatásában, szuverenitásuk és területi integritásuk elismerésében, ezért a kijevi Bátrak sétányán megörökítették az Európa Bizottság elnökének a nevét, Nagy-Britannia, Lengyelország, Lettország és Csehország vezetőinek „társaságában”.

Az ukrán államfő azt is hozzáfűzte, hogy döntöttek, Ukrajna csatlakozikaz Európai Unió közös energiarendszeréhez, így az európai országok olcsó ukrán áramhoz juthatnak, Ukrajna pedig bevételekhez.

A lendületes és eredményes ukrán ellentámadás egyre kiszolgáltatottabbá teszi Moszkvát Kínának.