atomerőmű;támadások;Zaporizzsja;leállítás;orosz-ukrán háború;

Teljesen leállították a zaporizzsjai atomerőművet

Az ukrán Enerhoatom az orosz támadások miatti kockázatokra hivatkozva döntött így. Kijev még a hét közepén evakuálásra szólította fel a környéken élőket. 

Teljesen leállt az orosz kézben lévő ukrajnai Zaporizzsja Atomerőmű működése – közölte a Guardian vasárnap az erőmű ukrán üzemeltetőjének bejelentése nyomán. Az Enerhoatom állami társaság a Telegramon azt írta, hogy 2022. szeptember 11-én, helyi idő szerint 3 óra 41 perckor a 6. számú reaktorát is leválasztották a hálózatról, valamint intézkedtek annak hűtéséről és „hideg állapotba” állításáról.

Az Enerhoatom kiemelte, hogy a most utolsóként lekapcsolt reaktor az elmúlt három napban is már alacsony teljesítményszinten üzemelt, amely már csak az atomerőmű belső ellátására szolgált. Mint írták, ennek oka az volt, hogy az orosz támadások következtében a Zaporizzsja Atomerőmű összes elektromos távvezetéke megsérült.

Az egyik távvezetéket szombat estére sikerült helyreállítani, s ez tette lehetővé, hogy az atomerőműben - tekintettel a háborús veszélyre és a működtetés kockázataira - leállítsák a 6. számú reaktort. Hozzáfűzték: a létesítményt érő esetleges újabb támadások miatt a kockázat így is jelentős, miután az erőmű házon belüli szükségleteit ezután dízelgenerátorok működtetésével oldják meg, a rendelkezésre álló gázolaj mennyisége pedig hosszabb távra nem elegendő.

Az Enerhoatom ígérete szerint a folyamatos üzemanyag-szállítást is megszervezi, ugyanakkor ismételten felhívást intézett a háborús felekhez, elsősorban Oroszországhoz.

Az erőműben kialakuló vészhelyzet megelőzése érdekében meg kell szüntetni a Zaporizzsja Atomerőművet az energiarendszerrel összekötő távvezetékek ágyúzását, körülötte pedig demilitarizált zónát kell létrehozni. Ezt követően lehet csak megjavítani a sérült távvezetékeket, az erőművet újracsatlakoztatni a hálózathoz, és biztonságosan üzemeltetni

– hangsúlyozták.

A Guardian emlékeztetett, Európa legnagyobb atomerőműve környékén élőket – saját biztonságuk érdekében – Kijev még szerdán evakuációra kérte, miközben Oroszország és Ukrajna egymást vádolta az atomerőmű bombázásával, azzal, hogy a támadásokkal egy nukleáris katasztrófát kockáztatnak.

Kiemelték, hogy Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója, egy nappal korábban ismét figyelmeztetett, hogy a támadások „egyre bizonytalanabbá tették a helyzetet”, mivel a biztonságos áramellátás valószínűleg nem áll helyre. A bombázások tönkretették a közeli hőerőmű kapcsolótelepét is.