Magyarországon évente 8-10 ezer embert diagnosztizálnak tüdőrákkal, 7-8 ezer ember ebben a betegségben hal meg. A tüdődaganatoknál az egyik fő kezelési lehetőséget a kemoterápia jelenti, azonban ez az eljárás sajnos csak az esetek 20-25 százalékában hatásos. Ez azért van, mert a tumorok különbözőek, így egy kemoterápiás szer az egyik páciens számára a gyógyulást jelentheti, míg másik beteg esetében hatástalan marad. Mindeddig nem volt arra módszer, hogy megállapítsák, az egyes betegeknek melyik szer a leghatékonyabb.
Erre a problémára ajánl a világon is egyedülálló megoldást a Neumann Labs. A magyar diagnosztikai laboratórium szeptemberben vezeti be új onkológiai tesztjét, amelynek segítségével lehetségessé válik a betegek és orvosok számára a kemoterápiás szerek közti megalapozott választás.
A Neumann LiA elnevezésű teszt lényege, hogy a tumorból származó szövetet a laboratórium tápoldatokkal és megfelelő körülmények biztosításával életben tartja, a természetes közegükre nagyban emlékeztető háromdimenziós gömbökké alakítja, majd kezeli a szóba jövő kemoterápiás szerekkel, és megméri, melyik kemoterápia milyen erős hatást tudott kifejteni a tumorsejtekre. Ezt követően a labor rangsorolja a szóba jöhető kemoterápiás szereket hatékonyságuk szerint, és a Neumann Labs ez alapján tesz aztán javaslatot a kezelőorvosnak, hogy melyik szert érdemes választani.