Új Egyenlőség;

2022-09-22 19:05:00

A szívhang lett az új gendertéma

A terhességmegszakítás nehezítése a célja hosszú távon a kormánynak a nemrég kiadott szívhangrendelettel. A közhangulat változásánál gyorsabban aligha fog lépni a kabinet, de a kormány holdudvarában lévő szervezetek ebben a kérdésben is mennek előre – mondja Gregor Anikó szociológus.

– Mivel jó ideig nem volt érdemi változás az abortusz kérdésében, a napokban kiadott belügyminiszteri rendelet azt mutatja, hogy elkezdődhet ebben egy kormányzati akció, amelynek célja a terhességmegszakítás nehezítése. A többi között erről beszélt az Új Egyenlőség legfrissebb podcastjában Gregor Anikó szociológus.

Pintér Sándor belügyminiszter rendeletét sokan „szívhangrendeletként” azonosítják. Eszerint a terhesség megszakítását kérő nőnek orvosi lelettel kell igazolnia, hogy „számára az egészségügyi szolgáltató a magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt egyértelműen azonosítható módon” bemutatta. Bár nem egyértelmű, hogy ez pontosan milyen módon történik, de ez a „szívhang” meghallgattatását jelenti.

Gregor Anikó kifejtette, ugyanaz történik, mint a genderügyben, azaz a kormány holdudvarában lévő civil szervezetek mennek előre, és próbálják befolyásolni a közvéleményt, és alakítani a kormányzati magatartást. Jelenleg nehéz lenne a társadalmi beállítottsággal, felfogással szemben konzervatívabb szabályozást bevezetni, ugyanakkor van esélyük a kormánypártoknak arra, hogy változtassanak az ezzel kapcsolatos, most még liberálisabb közhangulaton. Ennek fő terepei az oktatás, különösképpen az egyházi iskolák.

Amennyiben a közhangulat változik ebben a kérdésben, Gregor Anikó szerint a szabályozást hozzá fogják igazítani az akkori véleményekhez. Azaz kormányzati közpolitikai változásra maximum kisebb, a közhangulatnak még megfelelő mértékben kell csak számítani rövid távon.

Nehezíti a vitát, hogy végtelenül megosztott a közvélemény. Az egyik tábor az abortuszra mint a nők önrendelkezési jogára tekint, a másik tábor pedig a demográfiai problémák kezelését és az élet védelmének a kérdését helyezi fókuszba. Ez azért is probléma, mert nehezíti a kérdés árnyalását ez a két, egymástól nagyon messze álló nézőpont. Közben nincsenek válaszok például arra, hogy a fiatalkori terhességmegszakítások elsősorban a párkapcsolati bizonytalanságokra vezethetők vissza, illetve ebben hogyan lehet segítséget adni az érintetteknek.