Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök szerint a nyugati demokrácia korlátozott, "a hagyományos német diktatúrának pedig nincs párja" – derül ki a BelTA belarusz állami hírügynökség beszámolójából.
A BelTA szerint az elnök eme meggyőződésének a hatyinyi emlékműkomplexumnál tett látogatása során adott hangot. Történészek szerint a náci csapatok 1943. március 22-én a falu csaknem teljes lakosságát – többségében nőket és gyerekeket – legyilkolták. A falut sohasem állították helyre, és a második világháború szörnyűségeinek nemzeti szimbóluma lett.
„(…) A németek a szemünkre vetik egyebek között a »diktatúrát«. Pedig a rend szempontjából a hagyományos német diktatúrának nincs párja.
Emlékszem, amikor a »sorosisták« kérdezték: »Ön, elnök úr, fiatalon hatalomra jutva, mit szeretne átvenni másoktól?«. Azt mondtam, azt, ami a németeknél és a svédeknél van. A svéd szociális rendszerre, idősgondozásra, a németeknél pedig a rendre, a »vasrendre« gondoltam. Micsoda diktatúra van ott! Most meg ilyen Scholz-féle vezetőik vannak. Miféle vezetők ezek? Nincs rendes politikájuk, sem programjuk. Szörnyű, hogy mi zajlik Németországban”
– méltatlankodott a „vasrend” hiánya miatt Lukasenka.
A belarusz elnök szerint a „Nyugat távolról sem olyan ideális, mint amilyennek bemutatják”. „Azt hittük, hogy ott demokrácia, angolszász jogrendszer és bíróságok vannak. De valójában nincs ott semmiféle jog. Aki fizet, annak a javára döntenek. Ez korlátozott jog. Lefoglalják az eszközeidet, mint Oroszország esetében, és rögtön elfelejtik, mi az a jog és magántulajdon” – fogalmazott.