üzemanyag;Oroszország;Magyarország;benzin;Ausztria;szabotázs;

- Újra erőre kaptak a találgatások, miszerint szándékos rongálás okozhatta az OMV Magyarországot is ellátó olajfinomítójának leállítását

Orosz szabotázs súlyosbította tavasszal a magyar üzemanyag-ellátási gondokat? 

Mégsem baleset történt idén áprilisban a schwechati olajfinomítóban? - teszi fel a kérdés a bécsi Kurier az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték szivárgása nyomán. A tulajdonos, az egyharmadában állami kézben lévő OMV, az osztrák energiaipari óriás az eset óta következetesen tagadja, hogy szándékos rongálás okozott volna károkat fő desztillátorberendezésben. A cég szóvivője, Andreas Rinofner állítja, hogy még csak híresztelést sem hallott a szabotázsról, amely mindazonáltal szóbeszéd formájában hónapok óta kering Bécsben. Az olajvállalat makacsul ragaszkodik a baleset verzióhoz, amelyet az ügyben vizsgálódó nyomozókkal is olyan eltökélten közöltek, hogy a szakemberek mindössze kétszer jelentek meg a korábban Magyarországot is ellátó finomítóban.

A Kurier úgy tudja, hogy a konszern szerdán újra felvette a kapcsolatot a belügyminisztériummal, arról tárgyaltak, hogy mennyire biztonságosak a gáztározók az esetleges orosz támadásokkal szemben. „A védelemhez rendelkezünk megfelelő előírásokkal, tervekkel, emberekkel, rendszeresen végzünk ellenőrzést, gyakorlatozást“ - nyilatkozta az OMV szóvivője, aki titokzatosan csak annyit mondott, hogy a védelmiprogramban a hatóságok és a fegyveres erők is be vannak kapcsolva.

A DNS nevű állambiztonsági szervezet osztrák munkatársai szerint egyáltalán nem zárható ki, hogy a súlyosnak minősített, féléves bezárást okozó meghibásodás szándékos volt. 

Amennyiben ez történt, a szakértők szerint orosz szabotőrök követhették el, az ő kezük nyomát vélik felfedezni az osztrákok. A leállás miatt az osztrák kormány eddig 212 ezer tonna dízelt, 56 ezer tonna benzint és 45 ezer tonna félkészterméket volt kénytelen felszabadítani a stratégiai tartalékokból, miután hiány és drágulás alakult ki a benzinkutaknál. Az incidens hazánkban is súlyosbította az üzemanyag-ellátási gondokat. A bécsi lap elképzelhetőnek tartja, hogy a sabotőrök mindmáig az OMV munkatársai között vannak. Az osztrák finomító jelenleg 20 százalékos kapacitáson működik, a teljes üzem októberre várható.

A schwechati létesítményen túl, más európai olajfinomítók működését is rejtélyes incidensek zavarták meg idén: februárban hekkertámadások értek német, belga és holland finomítókal, júniusban egy brit finomítóban keletkezett tűz, egy hónappal később pedig a csehországi Litvinovban történt robbanás, ami tüzet okozott a finomítóban és átmeneti leállással járt. A megszaparodott gyanús esetek miatt élénk információcsere zajlik az európai biztonsági szervek között.

A még hivatalban lévő miniszterelnökkel együttműködésre törekszik, aki feltételekkel hajlandó is erre.