pénz;támogatás;Belügyminisztérium;Országos Roma Önkormányzat;

Lekapcsolták az elnököt, Pintér Sándor tárcája elküldte a pénzt

A Belügyminisztérium jókora késéssel, de végül átutalta az Országos Roma Önkormányzatnak (ORÖ) a harmadik negyedévre járó költségvetési támogatást, 160 millió forintot. A gond most az, hogy nem világos, mire szabad felhasználni a pénzt, és mire nem.

Lakatos Oszkár, az elnököt helyettesítő általános elnökhelyettes levélben tájékoztatta az ORÖ képviselőit arról, hogy a béreken és más személyi juttatásokon kívül októberben egyéb kifizetéseket „nem áll módomban utalványozni, teljesíteni”. Egyúttal a Belügyminisztériumhoz, az ORÖ szakmai felügyeletét ellátó tárcához fordult, azt tudakolva, hogy a kormány intézkedése milyen konkrét kifizetési korlátozást jelent.

Előzőleg derült ki, hogy a miniszterelnök október végéig kifizetési stopot rendelt el: a kormány alá tartozó szerveknél, szervezeteknél – néhány kivételtől eltekintve – semmit nem lehet kifizetni költségvetési pénzekből, ami nem bérköltség. Az értesülést a Pénzügyminisztérium megerősítette, de az erről szóló határozat tartalma nem került nyilvánosságra.

Az ORÖ-ben éppen ezért nagy a tanácstalanság. Lakatos Oszkár lapunknak elmondta, nem egyértelmű, hogy az ORÖ-re mennyiben érvényes a rendelkezés, fizethetnek-e utazási költségtérítést a roma képviselőknek. Így az is kérdéses, meg tudják-e tartani a közeljövőben tervezett közgyűlésüket. Tisztázásra szorul az is, hogy fel kell-e függeszteniük a szakmai programjaikat, ha nem, milyen feltételekkel folytathatják azokat.

Jelenleg legalább a pénzhiány nem okoz problémát. Már ez is eredménynek számít. Agócs János, az ORÖ elnöke augusztus elején nyilatkozott lapunknak arról, hogy a Belügyminiszter még mindig nem folyósította számukra a harmadik negyedévre járó 160 millió forintos támogatást, pedig a határidő elvileg július 15. volt.

A támogatás folyósításának „indokolatlan elmaradása az önkormányzat szakmai programjainak a megvalósításán túl súlyosan veszélyezteti az önkormányzat hivatalában munkabérből élő alkalmazottak és azok hozzátartozóinak a mindennapi megélhetését” – panaszolta az ORÖ elnöke Pintér Sándornak. A tárca kérdésünkre arra hivatkozott, hogy az ORÖ hiányosan adta le a beszámolóit, a hiánypótlásként benyújtott dokumentumok és a támogatás jogszerű felhasználásának ellenőrzése „folyamatban van”.

Agócs Jánost időközben korrupciós bűncselekmény miatt előzetes letartóztatásba helyezték. A gyanú szerint 30 millió forintért árulta az elnöki posztot: tetten érték, amikor a hatósággal együttműködő egyik helyettese, ifjabb Farkas László átadta neki a kenőpénz első, 18 millió forintos részletét.

Miután Agócs Jánost lekapcsolták, az ORÖ megkapta a Belügyminisztériumtól a várt támogatást. Letartóztatását október 2-ig rendelték el, most hétfőn válik publikussá, hogy meghosszabbítják-e.