„Gyűlt már ideje a feszültség az emberekben itt az FKF-nél. A Covid alatt is végig dolgoztak, de egy köszönömöt se kaptak."
„A cég vezetése – hiába kérték – valahogy soha nem ért rá eljönni hozzájuk és meghallgatni őket. Ráadásul tavaly nem volt béremelés sem. Az idén ugyan elvileg volt bérfejlesztés a városvezetés által tavaly aláírt 15 százalékos emelést tartalmazó bérmegállapodás alapján, de ez valahogy nem látszik a bérpapírokon. Április óta kérjük a BKM (Budapesti Közművek) vezetését, hogy igazolja ennek a megállapodásnak a teljesülését, de mind a mai napig nem kaptuk ezt kézhez. Most már lassan bírósághoz kell fordulnunk" – sorolja a sérelmeket Király András, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete (HVDSZ) 2000 elnöke, de szerinte ma reggel a cég két vezetője nyitotta ki Pandóra-szelencéjét.
A cég munkavállalóinak kérésére ugyanis a BKM FKF divíziójának hulladékgazdálkodási főigazgatója Kiss Tibor, valamint Katafay Ágnes, humánpolitikai igazgató kedd reggel állománygyűlést tartott, ahol ismertették a BKM és a MOL közös cégének létrehozásáról és jövőbeli működéséről szóló terveket. Itt elhangzott az is, hogy Budapest és a tavaly átvett Budaörs mellett további agglomerációs településeken is ez az új cég végzi majd a szemét begyűjtését. A megjelent 550 munkavállaló közül erre valaki megkérdezte, hogy akkor ugyanannyiért többet fognak-e dolgozni vagy emelik a béreket?
A két vezető erre azt válaszolta, hogy nekik csak a közös cégről szóló tájékoztatásra van felhatalmazásuk, pénzügyi kérdésekben nem nyilatkozhatnak.
Erre a szakszervezeti vezető szerint „spontán robbantak az indulatok” és a dolgozók azt követelték, hogy akkor küldjenek hozzájuk kompetens vezetőt tárgyalni.
„Ez nem tekinthető sztrájknak” – ismerte el Király András, aki ugyanakkor tagadta, hogy munkabeszüntetésről lenne szó. Mint mondta: a dolgozók felvették a munkát, csak éppen az átvett célgépeken nagyon sok műszaki hibát találtak, így nem mehettek ki velük a forgalomba. Most várják, hogy elkészüljenek a szükséges javítások. Bár addigra várhatóan lejár a munkaidejük.
Arra a kérdésre egyelőre nem tudott választ adni, hogy holnap folytatódik-e a tiltakozás.
A cég menedzsmentje és a munkavállalók 10 fős delegációja délben ült tárgyalóasztalhoz – magyarázta még előtte a tárgyalók közé beválasztott Király. A munkavállalók jelentős béremelést követelnek:
a rakodóknak nettó 350 ezer forintos, a kukás autók járművezetőinek nettó 400 ezer forintos alapbért.
Nehezményezik, hogy azt állították róluk, hogy napi 4-5000 forintot is összeszednek borravalókból, mert ez nincs így. Azt is szeretnék elérni, hogy az ellenőrök másként végezzék a munkájukat, mert jelenleg a rakodók és a sofőrök közül sokan zaklatásnak élik meg a dolgot.
Az FKF korábbi bejelentését, miszerint ha az FKF munkavállalói nem viszik el a szemetet, akkor majd a katasztrófavédelem teszi meg, erősen kétli. Mint mondja: vidéken működhet ez, de Budapesten a speciális forgalmi viszonyok között már más a helyzet.
A vadsztrájk beszüntetését várja az FKFSpontán munkabeszüntetésbe kezdett az FKF több száz munkatársa a cég három telephelyén