Oroszország;atomerőmű;Ukrajna;háború;részleges mozgósítás;

- Putyin a hadihelyzet stabilizálását ígéri

Vlagyimir Putyin aláírta szerdán azt a négy törvényt, amely az Oroszország által részben megszállt ukrajnai régiók annektálását rögzítette, annak ellenére, hogy az ukrán csapatok előző nap észak-keleten és délen is jelentősen előrenyomultak, újabb településeket foglalva el a névleg már elcsatolt luhanszki és  herszoni régióban. Egyúttal elrendelte az orosz alkotmány módosítását a négy terület beolvasztásának megfelelően.

Egy másik rendeletében Putyin utasította az orosz kormányt, hogy "vegye szövetségi tulajdonba a megszállt ukrajnai Zaporizzsjai területen található zaporizzsjai atomerőmű atomenergetikai létesítményeit".

Az orosz elnök a nap folyamán bejelentette, hogy aláírta a szeptember 21-én kezdett részleges mozgósítást "korrigáló" rendeletet. Az elmúlt hetekben országszerte a mozgósítás kaotikus megvalósítását jelezték vissza és hogy olyanokat is behívtak, akikre nem vonatkozhatott volna a sorozás. Putyin a tanárok világnapja alkalmából tanárokkal tartott találkozóján elmondta, hogy rendelete a diákok újabb kategóriái, így az akkreditált magánegyetemekre beiratkozottak és bizonyos posztgraduális hallgatók esetében is elhalasztja a sorozást.

A négy annektált ukrajnai régióra utalva, az elnök ugyanitt azt mondta, arra számít, hogy az ottani helyzet "stabilizálódik". A harcok által érintett két régió oroszbarát vezetői szerdán egybehangzóan azt állították, hogy a helyzet reggelre stabilizálódott. Kirill Sztremuszov, a Herszonba kihelyezett megszálló adminisztráció tagja például azt mondta, hogy az orosz erők "átcsoportosítást hajtanak végre, hogy összeszedjék erejüket és megtorló csapást mérjenek" a térségben, s hogy "az ukrán előrenyomulás Herszon irányában megállt".

Olekszandr Sztaruh, Zaporizzsja megye ukrán kormányzója arról számolt be, hogy szerdára virradó éjszaka "az ellenség rakétákkal lőtte a régióközpontot és a város külterületét, s ennek következtében infrastrukturális létesítmények semmisültek meg.

Marina Ovszjannyikova orosz televíziós újságírónő, aki arról híresült el, hogy élő adásban tiltakozott Oroszország ukrajnai háborúja ellen, szerdán egy Telegram-bejegyzésben megerősítette, hogy megszökött a házi őrizetből. Üzenetében leszögezte, hogy valótlan, koholt vádakat emeltek ellene, ezért úgy döntött nem tartja magát a szabadságát korlátozó jogszbályokhoz.

Az Egyesült Államok hírszerző szervei úgy vélik, hogy az ukrán kormány valamelyik szerve engedélyezte az augusztusi, Moszkva melletti autóbombás merényletet, amelyben meghalt Daria Dugina, egy ismert orosz nacionalista ideológus lánya - jelentette a The New York Times, hírszerzési tisztségviselőkre hivatkozva. Az Egyesült Államok nem vett részt a támadásban, sem hírszerzési információkkal, sem más segítséggel - mondták a tisztviselők, hozzátéve, hogy nem tudtak előre a műveletről, és ellenezték volna a gyilkosságot, ha konzultálnak velük.

Az ukrán atomenergetikai vállalat az „agresszor ország őrült fantáziavilágának agóniáját” látja a lépésben.