Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;70. születésnap;

- Putyin kiskutyával

Az orosz hadsereg egyre kínosabb harctéri helyzete közepette, az ukrajnai hódító háború csődjének árnyékában ünnepelte 70. születésnapját Vlagyimir Putyin.

Minden bizonnyal nem így tervezte születésnapját Oroszország teljhatalmú ura, az egyetlen olyan jelenkori politikai vezető, aki a 21. században területszerző hódító háborút indított egy szuverén ország ellen. Vlagyimir Putyin 70. születésnapján nem volt népünnepély Oroszországban, a Kreml ura teljes nemzetközi elszigeteltségben, az orosz lakosság egyre növekvő elégedetlensége, az Ukrajnában harcoló orosz haderő sorozatos vereségei közepette ünnepelt. Korábban megadta a módját, emlékeztet a The Moscow Times ellenzéki orosz portál: az elnök vagy külföldre utazott, vagy Szergej Sojgu védelmi miniszter társaságában Szibériai kalandtúrán vett részt, nemzetközi hírességekkel és vezető politikusokkal bulizott, de pályára lépett hokimeccsen is, a sportág elismert sztárjaival a nevezetes napon. Ma azonban már csak Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor küldte szívélyes üdvözletét a Kreml urának, aki lázas munkával palástolta Oroszország és önmaga nemzetközi kitaszítottságát, elszigeteltségét.

A TASZSZ orosz állami hírügynökség beszámolója szerint a 70. születésnapját ünneplő Vlagyimir Putyin elnök azt javaslatára informális FÁK-csúcstalálkozót rendeztek Szentpéterváron. Arról nem szól a jelentés, hogy a 15 volt szovjet utódállam közül 11-t tömörítő szervezet hány tagja jelent meg a találkozón, amely a jövő héten, Asztanában tartandó első orosz-közép-ázsiai formátumú csúcsot hivatott előkészíteni. Moszkva hagyományos volt szovjet szövetségesei is rendre elhatárolódtak Putyin háborújától.

A szentpétervári látszat-csúcstalálkozó azonban nem tudta leplezni Putyin egyre nyilvánvalóbb szorult helyzetét, és az is legfeljebb szépségtapasz megtépázott imidzsén, hogy az Orosz Föderáció területéről csupán Csecsenföld vezetője, Ramzan Kadirov ígért népünnepélyt a „szeretett vezér” születésnapjára, igaz ő hódolata jeléül egy dzsudóközpontot is létrehozott és Putyinról nevezett el.

Kirill pátriárka is imádkozott és imára szólította az oroszokat az elnökért, akit maga a „Jóisten segített hatalomba”.

Szülővárosában, Szentpéterváron is akadt még csodálója az orosz elnöknek, Alekszej Szerdzsenkó helyi festőművész egy kétméteres festményt állított ki „Putyin kiskutyával” címmel. A művész elmondása szerint Putyint a népmesék egyszerű hőseként kívánta megjeleníteni.

Orosz sajtóhírek szerint Putyin a harctéri kudarcok miatt egyre közvetlenebbül beavatkozik a katonai döntéshozatalba, ám ez sem hozott lényegi változást, pénteki ukrán jelentés szerint már 2400 négyzetkilométernyi megszállt területet szabadítottak fel az ukrán seregek. Az orosz haderő a mozgósítás ellenére sem tud egyelőre ellenállni a nyugati technikával felszerelt ukrán csapatoknak. Az orosz hadsereg felszerelésbeli gondjait jelzi, hogy a szentpétervári hatóságok pénteken lefújták a város hivatalos újévi és karácsonyi ünnepségeit, és azt tervezik, hogy az hadseregnek csoportosítják át. Szentpétervár már a harmadik orosz régió, amely lemondja a téli ünnepségeket, és az újonnan mozgósított és besorolt katonákra csoportosítja át az erre szánt forrásokat. A sor minden bizonnyal folytatódni fog, a moszkvai városi hatóságok a jövő héten döntenek a kérdésben, ami a katonai mozgósítás mellett tovább rombolja Putyin hazai népszerűségét és támogatottságát.

A tömeges menekülést előidéző sorozás egészen képtelen helyzeteket is eredményezett. Pénteki hírek szerint két orosz állampolgár egy alaszkai szigetre menekült a kötelező katonai szolgálat elől és az „ősellenség” Egyesült Államoktól kért menedéket.

Joe Biden pénteken először beszélt nukleáris armageddon lehetőségéről az ukrajnai háború kapcsán. Az amerikai elnök szerint erre Kennedy és a kubai rakétaválság óta nem volt példa.

Az uniós tagállamok vezetői az energiaválságról és Ukrajna támogatásáról tárgyaltak a prágai Várban.