díj;Népszabadság;2022;

Szalai Anna

- Szalai Anna, a Népszava munkatársa kapta a Népszabadság 2022-es újságíródíját

A Népszabadság volt, a Népszava jelenlegi munkatársa, Szalai Anna, illetve a szlovák Dennik N magyar nyelvű testvérlapja, a Napunk kapta a 2016. október 8-án politikai okokból bezárt napilap, a Népszabadság 2022-es díjait. 

Szalai Anna a kiemelkedő újságírói teljesítményt nyújtó, a Népszabadság legszebb hagyományainak megfelelő, kiemelkedő íráskészséggel, szociális érzékenységgel alkotó kollégaként részesült az elismerésben. A Napunk a szólásszabadságot elszántan védelmező munkájáért, az eszmét következetesen képviselő személyiségeknek, civileknek, újságíróknak, szervezeteknek adható kitüntetést kapta meg. 

A zsűri tagja Eötvös Pálon, a Népszabadság korábbi főszerkesztőjén kívül Gergely Márton, Inotai Edit, Kelen Károly és N. Kósa Judit volt. N. Kósa Judit laudációja szerint

„Szalai Anna olyan szakmát űz, amelynek a valahai létezéséről az utánunk jövő generáció már nem is fog tudni: a tényfeltáró újságíróért. Három évtizeddel ezelőtt már és még nyomába lehetett eredni a tényeknek, az apró, szívós munkával megszerzett mozaikokból pedig összeállt az a kép, amelyik minden szókimondó publicisztikánál többet mondott a valóságról.” 

S bár mára a világ megváltozott, még mindig létezik „egy valódi igazság, és azt bármennyire próbálják is elkendőzni, amíg Anna újságot írhat, előbb vagy utóbb láthatóvá válik”.

A díjat két kategóriában osztják ki, az újságíródíjat Szalai Anna előtt 2019-ben Kácsor Zsolt, 2020-ban Szalay Dániel, a Media1 főszerkesztője, 2021-ben Doros Judit nyerte el. Szólásszabadság-díjjal 2017-ben a Szabad Pécset, 2018-ban a Magyar Hangot, 2019-ben Urbán Ágnest és a Mérték Médiaelemző Műhelyet, 2020-ban Hargitai Miklóst, 2021-ben Gulyás Mártont és a Partizánt tüntették ki. 

A Népszabadság utolsó száma 2016. október 8-án jelent meg. Aznap reggel 8 óra 40 perckor a kiadó, a Mediaworks Hungary Zrt. adott ki egy közleményt arról, hogy Magyarország akkor legnagyobb politikai napilapja „negatívan befolyásolja” a teljes cégcsoport eredményeit, és 2007 óta ötmilliárd forint veszteséget hozott össze. A közlemény még a lap üzleti modelljének az átformálásáról szólt, amiből végül megszüntetés lett.

A Népszabadság bezárásának a híre teljességgel váratlanul érte a szerkesztőséget. Egyrészt azért, mert Magyarország vezető napilapját költözés közben zárták be, a napilap éppen a Mediaworks Futó utcai irodaházából tért vissza a Bécsi úti székházba.. Másrészt azért, mert a Mediaworks közleményében szereplő állítások finoman szólva hamisan csengtek. Csak az egyik figyelemre méltó tény, hogy publikus adatok szerint a Népszabadságot 2,4 milliárd forintos eredménytartaléknál szüntették meg, amely még végelszámoláskor is benne volt a záró mérlegben.

Ahogyan az elmúlt hat évben mindig, 2022-ben is megjelenik a hajléktalanok lapjának, a Fedél Nélkülnek az egykori Népszabadság munkatársai összeállított száma. Ennek költségeit az egykori szerkesztőség tagjai állják, a bevétel a hajléktalanokat illeti meg. 

A tiltakozók elfogadhatatlannak tartják, hogy az állam vagy a tankerület helyett gyakran a szülőknek kell biztosítaniuk a tanításhoz szükséges eszközöket az iskolákban. Másik fő követelésük, hogy a közoktatásért is felelős Pintér Sándor belügyminiszter azonnal üljön le tárgyalni a szakszervezetekkel.