;

korrupció;Laura Codruța Kövesi;Európai Ügyészség;

- Romániában is lecsapott Kövesi

Egy uniós finanszírozású projekt kapcsán elkövetett 3 millió eurós (nagyjából 1,2 milliárd forintos) pénzmosás és csalás miatt vádat emelt a bukaresti bíróság Catalin Hideg üzletember és az általa vezetett Sanimed International Impex SRL nevű cég ellen.

A román vállalat egy orvosi rehabilitációval és biorekonstrukcióval foglalkozó kutatási és fejlesztési központ létrehozására nyert el EU-támogatást. Ez az első alkalom, hogy a Laura Codruta Kövesi vezette Európai Ügyészség (EPPO) kezdeményezésére indult vádemelés Romániában. A vádiratot az uniós hivatal helyi irodája állította össze. Az EPPO közleménye szerint a vádemelést az tette lehetővé, hogy múlt hónapban a nyomozás egy másik vádlottja vádalkut kötött.

Catalin Hideg neve nem először merült fel gyanús kontextusban, a román korrupcióellenes ügyészség is vizsgálatot folytat ellene, mi­után kiderült, hogy a Covid-járvány kezdetén a román állam 1,7 millió maszkot vásárolt feláron egy olyan cégtől, amely szeszes italok és élelmiszerek forgalmazásával foglalkozott, de valójában az üzletember fedőcége volt. Az ügy pikantériája, hogy maga Catalin Hideg a Román Hírszerző Szolgálat, a SRI Akadémia doktoranduszhallgatója volt, majd a nyomozás elől Abu-Dzabiba költözött.

A működését tavaly januárban kezdő Európai Ügyészség elsőként Horvátországban derített fel egy uniós pénzekkel való, sok szálon futó visszaélést. Ez ügyben már tavaly megtörtént a vádemelés tíz politikai és közszereplő ellen, akik 22,6 millió eurós kárt okoztak volna az Európai Unió költségvetésének közbeszerzések manipulálásával.

Idén márciusban Bulgária került az EPPO látókörébe. Igaz, kellett hozzá egy kormányváltás, de az azóta megbuktatott Kirill Petkov kormánya és a Kövesi vezette testület együttműködése nyomán megkezdődött a felelősségre vonás a legmagasabb politikai szinteken is. Március 23–24-én Szófiába érkezett Kövesi, másnap Ivan Gesev bolgár főügyész megkerülésével nagyszabású razziát hajtott végre a bolgár rendőrség, és őrizetbe vette az uniós közbeszerzéseknél elkövetett visszaélések gyanújával Bojko Boriszov volt miniszterelnököt, az ő volt média-tanácsadóját, pénzügyminiszterét, valamint a parlamenti költségvetési bizottság volt elnökét. A vádlottakat egy nap alatt szabadlábra helyezték, a nyomozás azonban folytatódik. Az október 1-jei előre hozott választáson Boriszov pártja végzett az élen, a politikus azonban egyelőre nem tud kormányt alakítani, az ellene elindított nyomozás nem állt le.

A Transparency International korrupcióérzékelési indexe (CPI) szerint Bulgária listavezető helyét csak Magyarország veszélyezteti, a 2021-es értékelésben Magyarország egyetlen ponttal (43) előzi meg Bulgáriát, amely 42 pontot kapott. Magyarország viszont nem csatlakozott az Európai Ügyészséghez.

Catalin Hideg neve nem először merült fel gyanús kontextusban, a román Korrupcióellenes Ügyészség is vizsgálatot folytat ellene, miután kiderült, hogy a Covid-járvány kezdetén a román állam 1,7 millió maszkot vásárolt feláron egy olyan cégtől, amely szeszes italok és élelmiszerek forgalmazásával foglalkozott, de valójában az üzletember fedőcége volt. Az ügy pikantériája, hogy maga Catalin Hideg a Román Hírszerző Szolgálat, a SRI Akadémia doktorandusz hallgatója volt, majd  a nyomozás elől Abu Dzabiba költözött.

A működését tavaly januárban elkezdő Európai Ügyészség elsőként Horvátországban bonyolított le egy sokszálon futó uniós pénzekkel való visszaélést. Ez ügyben már tavaly megtörtént a vádemelés tíz politikai és közszereplő ellen, akik 22,6 millió eurós kárt okoztak volna az Európai Unió költségvetésének közbeszerzések manipulálásával.

Idén márciusban Bulgária került az EPPO látókörébe. Igaz, kellett hozzá egy kormányváltás, de az azóta megbuktatott Kirill Petkov kormánya és a Kövesi vezette testület együttműködése nyomán megkezdődött a felelősségre vonás a legmagasabb politikai szinteken is. Március 23-24-én Szófiába érkezett Kövesi, másnap Ivan Gesev bolgár főügyész megkerülésével nagyszabású razziát hajtott végre a bolgár rendőrség és őrizetbe vette az uniós közbeszerzéseknél elkövetett visszaélések gyanújával Bojko Boriszov volt miniszterelnököt, az ő volt médiatanácsadóját, pénzügyminiszterét, valamint a parlamenti költségvetési bizottság volt elnökét. A vádlottakat egy nap alatt szabadlábra helyezték, a nyomozás azonban folytatódik. Az október 1-i előrehozott választáson Boriszov pártja végzett az élen, a politikus azonban egyelőre nem tud kormányt alakítani, az ellene elindított nyomozás nem állt le.

A Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI) szerint Bulgária listavezető helyét csak Magyarország veszélyezteti, a 2021-es értékelésben Magyarország egyetlen ponttal (43) előzi meg Bulgáriát, amely 42 pontot kapott. Magyarország viszont nem csatlakozott az Európai Ügyészséghez. 

A Facebookot és az Instagramot is tulajdonló óriáscég tagadta a vádakat, nem mintha ez túl sokat változtatott volna a döntésen.