Csütörtökön és pénteken Brüsszelben találkozunk az EU állam- és kormányfőivel. Európa továbbra is szenved a magas energiaáraktól és a szankciós inflációtól. Fontos csúcstalálkozó lesz – ezt Facebook-oldalára írta ki hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy a Karmelita kolostorból videókonferencián többek között az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel „hangolt” az uniós vitára.
A hangolás egyébként, ahogy azt a Népszava is megírta, már szombaton megkezdődött, amikor az Orbán-kormány bombának nyilvánította az Oroszországot sújtó EU-s szankciókat öt nappal azután, hogy egy kijevi játszótéren orosz rakéta csapódott be. A kabinet hallgatva, hogy ezeket a büntetőintézkedéseket megszavazta maga is, új fokozatba kapcsolt Európai Unió elleni kampánya és a nemzeti konzultációját népszerűsítő keretében.
We held a VC today with @eucopresident in preparation for the #EUCO meeting later this week. Hungary has spent 7 bn. EUR on net energy imports in 2021. This energy bill will rise to 17 bn. EUR this year. That’s the elephant in the room the #Commission should focus on. pic.twitter.com/xiXcUG5GEe
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) October 17, 2022
Aznap frissítették ugyanis a Magyarország Kormánya Facebook-oldal borítóképét, amelyen „Szankciók” feliratú bombát lehet látni, felette a felirattal, hogy a „brüsszeli szankciók tönkretesznek minket”. Ezt a gondolatmenetet folytatta Orbán egyébként a Twitter-oldalán is, a felkészülés részeként megjegyezve:
Magyarország nettó hétmilliárd eurót költött energiaimportra 2021-ben. Ez az energiaszámla 17 milliárdra emelkedik ebben az évben. Ez az elefánt a szobában, amelyre az Európai Bizottságnak összpontosítania kell.
A magyar kormányfő állításaival szemben ugyanakkor nem köntörfalazott Robert Habeck német gazdasági miniszter és alkancellár hétfőn Prágában a cseh-német gazdasági fórumon. Kijelentette ugyanis, hogy „Európa gazdasági problémáiért Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszere a felelős, mert szándékosan korlátozta a gázszállításokat, ami magas inflációt okozott”.
A magas energiaárak és a magas infláció elpusztíthatják az európai gazdasági modellt. A gazdasági modell tönkretételével elpusztul az európai társadalmi modell, a társadalmi stabilitás, s végül a demokrácia is
– hangsúlyozta a német miniszter.
Robert Habeck szerint egyetlen európai kormány sem döntött a gázszállítások korlátozásáról, hogy növelje az árakat, mindezt csak az orosz lépések váltották ki. Mint fogalmazott, minden, ami most történik, amit a cégeknek el kell viselniük, s amiért Európában az emberek szenvednek, szándékosan idézték elő, és mindez része az összecsapásnak a putyini Oroszországgal. Végül hozzáfűzte, „Európának nem szabad meghátrálnia, megoldást kell találnia a problémákra és továbbra is segítséget kell nyújtania az Oroszország által megtámadott Ukrajnának”.
Lapunk beszámolt arról is, hogy hétfőn az orosz Gazprom megfenyegette az Európai Uniót, ha a korábban tervezett árkorlátozás mellett döntenének, leállítják a gázszállítást. A orosz gáz árának a korlátozása szerintük nyilvánvalóan a hatályban lévő szerződések megsértését jelentené.
Az Orbán-kormány bombának nyilvánította az Oroszországot sújtó EU-s szankciókat öt nappal azután, hogy egy kijevi játszótéren orosz rakéta csapódott beMegfenyegette az EU-t a Gazprom, ha jön az árkorlátozás, az oroszok leállítják a gázszállítást