A Liga Szakszervezetek elnöke szerint a magas infláció és a megugrott rezsiköltségek miatt mindenképpen szükséges áttekinteni, hogy mennyit ér a 2023-ig érvényben lévő hároméves bérmegállapodás a postásoknál, vízügyeseknél, a villamosenergia iparban és a nagy országos tömegközlekedési cégek munkavállalóinál. A tavaly nyáron életbe lépett alku alapján három év alatt összesen 15 százalékos béremelésre ad fedezetet az állam, de mára megváltozott az a gazdasági környezet, amiben ezt elfogadták a munkavállalók képviselői – érvelt a tárgyalás jelentősége mellett Mészáros Melinda.
Elmondása szerint a 15 százalék évek közötti elosztását minden szakterület önállóan alakíthatta, ezért a postásoknak például mindössze kétszázalékos béremelés jutna jövőre, a vízügyi területen pedig csak négy százalék, ami a húszszázalékos általános inflációhoz képest irreálisan alacsony mérték. A MÁV-csoport tavaly nem adott általános béremelést a dolgozóinak, idén tíz, jövőre öt százalék a magállapodásban szereplő emelés mértéke. (Emlékezetes, hogy az elmaradt 2021-es béremelés miatt kért egyszeri kiegészítést a Mozdonyvezetők Szakszervezete, de az erről szóló, márciusban aláírt megállapodást a vállalatcsoport új vezetése azóta sem teljesítette.) A KVKF ülésén a terület érdekvédői a százalékos béremelési mérték megemelését próbálják meg kiharcolni.
Kis lépések már vannak. Az MVM dolgozói például az eredeti megállapodásban szereplő 6+1 százalékos béremelés helyett idén 8+1 százalékot kapnak, amiben az egy százalék egyösszegű kifizetés. A Postás Szakszervezet is a 2023-ra maradt két százalékos béremelési lehetőség megemelését szeretné elérni, idén pedig a már kiharcolt egyszeri százezer forintos kiegészítést szeretnék megduplázni, hogy ne csökkenjen a túlterhelt dolgozók reálbére. Néhány hete a szakszervezetet vezető Tóth Zsuzsanna úgy nyilatkozott, hogy különösen a logisztikai és kézbesítési területen nagy a létszámhiány, csak a béremelés állíthatja meg az elvándorlást.